26 lutego 2018 – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Po raz ósmy w naszej szkole 23 lutego 2018 roku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w czytelni biblioteki szkolnej uczniowie liceum i gimnazjum obejrzeli prezentację  multimedialną przeplataną pięknymi, polskimi piosenkami w wykonaniu wybitnie utalentowanej młodzieży z naszej szkoły.

Wszyscy uczestnicy obchodów MDJO dowiedzieli się wielu ciekawostek i zawiłości dotyczących naszego narodowego języka, poznali też zasady poprawności gramatycznej i stylistycznej współczesnej polszczyzny. Mogli po raz kolejny przekonać się, jak bogaty i subtelny jest język polski nie tylko w bezpośredniej komunikacji międzyludzkiej, ale przede wszystkim w wyrażaniu najgłębszych uczuć.

W programie artystycznym wystąpili: Ewelina Komosa, Mikołaj Socha, Martyna Koman, Magdalena Palinka, Karolina Więcław, Weronika Flis, Aleksandra Cząstkiewicz, Karolina Monastyrska, Alicja Blicharz oraz Jakub Nizio. Prezentację multimedialną przygotował Paweł Tutka.

O randze Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego świadczy fakt, że obchodzone jest na całym świecie, a ustanowione zostało na 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 1999 roku dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu w 1952 roku, kiedy to w obronie języka bengalskiego zginęło pięciu studentów. W historii Polski również nie brakuje heroicznych przykładów, gdy za  cenę własnego życia Polacy różnymi sposobami bronili nie tylko ojczystej mowy, ale także całego dorobku kulturalnego i intelektualnego naszego narodu.

Nad przygotowaniem obchodów MDJO w szkole czuwali nauczyciele: p. Elżbieta Ciryt i p. Jadwiga Oleszek.