26 lutego 2018 – Warsztaty medialne „Nowe widnokręgi”

22 lutego odbyły się w naszej szkole warsztaty medialne dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z  Biłgoraja pt. „Nowe widnokręgi – zrozumieć media”. Zostały przygotowane przez wykładowców i studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz dziennikarzy, operatorów TV „Trwam” i „Radia Maryja”. Współorganizatorem spotkania była Pani Poseł Agata Borowiec. Wśród ok. trzystu uczestników zajęć byli uczniowie dwóch klas humanistycznych, w tym członkowie Szkolnego Klubu Filmowego. Zajęcia zapowiadał ojciec Benedykt Cison.

Warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część pierwszą prowadzili wykładowcy z toruńskiej uczelni, dziennikarze i operatorzy dźwięku. Wygłosili prelekcje dotyczące języka obrazu, słowa i dźwięku w tworzeniu audycji telewizyjnych, prasowych i radiowych. W czasie prezentacji  materiałów zwrócono uwagę na: język przekazu medialnego, rodzaje mediów społecznościowych, na narzędzia manipulacji. Zaprezentowano uczestnikom warsztatów: pracę kamery, rolę światła w prezentacji telewizyjnej, montaż dźwięku, obróbkę obrazu i tekstu informacyjnego. Prowadzący pokazali także rolę makijażu na planie, ustawienia kamery, operowanie planami oraz sposoby pokazywania trudnych scen z różnej pespektywy oglądającego.

Część praktyczna polegała na przygotowaniu przez młodzież uczestniczącą w warsztatach materiałów do pokazu kończących spotkanie, a były to: wywiady, prezentacje np. pogody, notatki prasowe, informacje do programów telewizyjnych. Uczniowie chętnie zgłaszali się do wspólnej pracy  i z dużą przyjemnością i zaangażowaniem prezentowali swoje materiały. Mieli dostęp do bogatego sprzętu: kamer, monitorów, mikserów dźwięku, a nawet mogli obejrzeć wóz transmisyjny i przede wszystkim porozmawiać z fachowcami.

Studentki dziennikarstwa z toruńskiej uczelni na koniec prezentowały, czym różnią się od siebie: informacja, opinie, manipulacja, perswazja i propaganda.

Celem tego rodzaju warsztatów było zainteresowanie młodych ludzi pracą dziennikarza oraz przygotowanie do świadomego odbioru tekstów kultury. Warsztaty przygotowano i prowadzono na wysokim poziomie, uczniowie ocenili je bardzo pozytywnie.