Odkryjmy Kopernika

Stefan Knapp – wybitny artysta, ambasador rodzinnego miasta podarował w 1974 roku Biłgorajowi obraz, który od 1979 roku znajduje się w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju. „Portret Kopernika” to niezwykły dar wykonany unikatową, typową dla twórczości Knappa techniką malowania emalią na metalowej płycie. Obecnie obraz umieszczony jest na holu I piętra naszego liceum.

Dzięki staraniom wielu osób, w tym absolwentów szkoły, m. in. pana Marka Świcy, dyrektora Muzeum Fotografii w Krakowie, powstał projekt „Odkryjmy Kopernika” w celu przywrócenia świetności dziełu sztuki i stworzenia dla niego oprawy malarskiej.

Pomysł na zagospodarowanie przestrzeni wokół Kopernika został opracowany przez współczesnego, krakowskiego artystę – Piotra Lutyńskiego. Tłem dla portretu będą specjalnie namalowane na tę okazję „kosmiczne” obrazy Lutyńskiego oraz prace wykonane przez uczniów liceum. Powstanie zatem unikalne dzieło wykonane z udziałem wychowanków szkoły, będące swoistym hołdem dla pracy Knappa i jego hojnego gestu. Obok pojawi się też tablica z krótkim biogramem Stefana Knappa oraz informacją o autorach oprawy jego dzieła. Koszt realizacji wynosi około 10 000 złotych.

Zachęcamy Państwa do finansowego wsparcia projektu. Wpłaty o dowolnej wysokości można przekazać do końca maja 2017 roku na podany numer konta:

Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, ul. Kościuszki 65;
23-400 Biłgoraj, Bank Spółdzielczy w Księżpolu,
nr konta 38961400082005000758190004 z dopiskiem: „Kopernik”

Zapraszamy do udziału w zbiórce publicznej, która zostanie zorganizowana na terenie miasta 20 kwietnia 2017 roku oraz do obejrzenia wystawy poświęconej Stefanowi Knappowi w przestrzeni S.O.W.A. od 13 do 20 kwietnia 2017 roku

Liczymy na Państwa wsparcie, a nazwiska/nazwy fundatorów uwiecznimy wpisem (za zgodą darczyńców), na specjalnej tablicy fundacyjnej obok „Portretu Kopernika”.

Nowe odsłonięcie dzieła Stefana Knappa planujemy w czerwcu 2017 roku. Zobowiązujemy się zaprosić wszystkich darczyńców na uroczystość odsłonięcia „Ściany Kopernika Knappa”.

Obsługa i promocja projektu: Fundusz UFO przy LO im. ONZ w Biłgoraju, Powiatowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. ONZ przy współpracy z FFLZB, BTK i mediami lokalnymi.

Obsługa finansowa kwesty: Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej


„Odkryjmy Kopernika”

Zachęcamy do obejrzenia nagrania przygotowanego przez Biłgorajską Telewizję Kablową na temat akcji „Odkryjmy Kopernika”.  Przypominamy o  możliwości włączenia się w realizację projektu  poprzez: dokonanie wpłat o dowolnej wysokości do końca maja 2017 r.  na podany numer konta:

Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej,
ul. Kościuszki 65; 23-400 Biłgoraj,
Bank Spółdzielczy w Księżpolu, nr konta 38961400082005000758190004
              z dopiskiem: „Kopernik”
– udział w zbiórce publicznej (numer 2017/1526/OR), która zostanie zorganizowana na terenie miasta  20 kwietnia 2017 r.

Biłgorajska Telewizja Kablowa – video 1
Biłgorajska Telewizja Kablowa – video 2
Biłgorajska Telewizja Kablowa – video 3
Biłgorajska Telewizja Kablowa – video 4