8 czerwca 2017 – Sukces Oli Bełz z kl. I F

Zakończyła się X edycja Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje  oręża polskiego 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego. Za wolność Waszą i naszą”.

Zawody finałowe odbyły się w dniach 1 – 3 czerwca w Warszawie. Do stolicy przyjechało  wraz z opiekunami 49 laureatów etapu wojewódzkiego. Województwo lubelskie reprezentowało trzech uczniów, wśród nich  Aleksandra Bełz z LO im. ONZ  w Biłgoraju z kl. I F (profil prawniczy). Finał został rozegrany w Muzeum Wojska Polskiego, Centralnej Bibliotece Wojskowej oraz na terenie Warszawy. Uczniowie zmierzyli się w następujących konkurencjach: Geografia Militarna, Eksponat muzealny, Malarstwo batalistyczne i portretowe, Broń i Barwa, Film, Literatura i poezja, Warszawa w Powstaniach Narodowych, Pieśń, Oprowadzanie po miejscach i obiektach historycznych w Warszawie. Poziom zawodów był bardzo wysoki, a zadania na poziomie uniwersyteckim.

Ola wykazała się doskonałą wiedzą interdyscyplinarną z zakresu wielu przedmiotów szkolnych oraz wysokimi kompetencjami i zdobyła I miejsce w kategorii Eksponat muzealny – wylosowała do omówienia pałasz z okresu Księstwa Warszawskiego oraz I miejsce w oprowadzaniu po  zabytkach Warszawy – przypadł jej kościół i klasztor karmelitów trzewiczkowych na Lesznie, doskonale poradziła sobie też z pozostałymi konkurencjami i ostatecznie zajęła 6 miejsce i uzyskała tytuł laureatki. Finał Olimpiady to nie tylko rywalizacja:  uczestnicy wzięli też udział w uroczystości złożenia wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego oraz imprezach przygotowanych dla nich przez rekonstruktorów historycznych. Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali w Łazienkach Królewskich. Oprócz kompletu książek historycznych i nagród rzeczowych Ola otrzymała Medal od Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Uplasowanie się w pierwszej dziesiątce Olimpiady to wielki sukces naszej koleżanki, który oprócz satysfakcji i potwierdzenia rozległej wiedzy historycznej daje również punkty preferencyjne przy przyjęciu na studia na Uniwersytecie Warszawskim,  Jagiellońskim i Przyrodniczym w Poznaniu.

Opiekunką Oli jest pani prof. Renata Krzesińska.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.