10 kwietnia 2017 – W hołdzie więzionym w Ravensbrück

Aleksandra Rybak z kl. I C uzyskała tytuł finalistki w III Ogólnopolskim Konkursie „W Kręgu Poezji i Prozy Lagrowej Byłych Więźniarek KL Ravensbrück”. Gala Finałowa odbyła się 6 kwietnia 2017 roku w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej, gdzie zaprezentowało się 27 najlepszych recytatorów z całej Polski, wybranych spośród ponad 220 uczestniczących w eliminacjach. Oprócz licealistów i gimnazjalistów recytujących utwory poetyckie i prozatorskie z zakresu literatury lagrowej w programie artystycznym wystąpiła także grupa wokalno-instrumentalna. Prezentacjom uczniów towarzyszyła bardzo ciekawa wystawa poświęcona KL Ravensbrück.  Organizatorami konkursu był Instytut Pamięci Narodowej, Miasto Ruda Śląska oraz Stowarzyszenie Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück. Patronat nad tym przedsięwzięciem objęła Małżonka Prezydenta RP – Agata Kornhauser-Duda.

Wśród zaproszonych gości honorowe miejsce zajęły byłe więźniarki obozu w Ravensbrück: Maria Lelonek, Irena Cyrankiewicz i Wiesława Rudniewska na czele z doktor Wandą Półtawską, która w bardzo wzruszającym wystąpieniu skierowanym do młodych ludzi apelowała o pokój, szacunek dla każdego człowieka oraz zachowanie własnej godności. Pani dr Półtawska, lekarz medycyny i autorka wielu publikacji m. in. wspomnień obozowych pt. „I boję się snów” serdecznie podziękowała młodzieży za chęć zmierzenia się z bardzo trudną tematyką II wojny światowej. W imieniu swojego odchodzącego pokolenia (z ośmiu tysięcy więźniarek z Ravensbrück, które doczekały wyzwolenia, żyje tylko kilka) wyraziła nadzieję, że śmierć i męczeństwo jej rówieśników nie pójdą w zapomnienie.

Dla wszystkich uczestników finału organizatorzy przygotowali oprócz dyplomów, statuetek i publikacji książkowych nagrodę główną – czterodniową wycieczkę m. in. do Muzeum – Miejsca Pamięci KL Ravensbrück oraz Berlina.

Opiekunem Aleksandry Rybak była pani Jadwiga Oleszek.

Gratulujemy!