10 kwietnia 2017 – Sukces licealistki i gimnazjalisty w Olimpiadzie i Konkursie „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”

30 marca 2017 r. zostały przeprowadzone w Lublinie zawody wojewódzkie X Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 – 1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą”. Do finału wojewódzkiego olimpiady zakwalifikowało się  siedmiu licealistów. LO im. ONZ reprezentowała Aleksandra Bełz, uczennica klasy I F (profil prawniczy) ubiegłoroczna  laureatka Konkursu Kuratoryjnego z Historii . Ola jest już laureatką etapu wojewódzkiego  XX Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 – 1514. Od Cedyni do Orszy”. Uczestnicy etapu wojewódzkiego oprócz rozwiązania bardzo szczegółowego testu, musieli zaprezentować pracę pisemną na jeden z trzech tematów dotyczących analizy wybranego obrazu historycznego. Ola przedstawiła rzeczywistość historyczną oraz symbolikę obrazu Wojciecha Kossaka „Olszynka Grochowska”  i zajęła pierwsze miejsce w finale wojewódzkim. Dzięki temu zakwalifikowała się do etapu centralnego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 1 – 3 czerwca 2017 r. Laureaci i finaliści otrzymają cenne nagrody oraz dodatkowe punkty przy  rekrutacji na wybranych uniwersytetach.

Jednocześnie z zawodami Olimpiady odbył się finał wojewódzki XXII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 – 1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą”. W finale wojewódzkim wzięło udział 27 najlepszych w II etapie (rejonowym) gimnazjalistów, wśród nich uczeń naszego gimnazjum – Piotr Łaba z klasy I A, który uzyskał tytuł laureata etapu wojewódzkiego.

Opiekunem Oli i Piotrka jest pani prof. Renata Krzesińska.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!