5 września 2017 – Narodowe Czytanie w naszej szkole

Już po raz czwarty nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji „Narodowe Czytanie”, prowadzonej pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który tymi słowami zachęcał Polaków do lektury: Będzie to znakomita okazja, by wspólnie zastanowić się nad znaczeniem „Wesela” i rolą, jaką na przestrzeni dziesiątków lat dramat ten odgrywał w licznych debatach nad kształtem naszej Ojczyzny. Dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać „Wesele”. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury.

Zwyczajem lat ubiegłych akcja została przeprowadzona w czytelni naszej biblioteki, a do wspólnego czytania zostali zaproszeni uczniowie klasy II F wraz z panią Barbarą Łagód oraz pan Dyrektor Marian Klecha, który jako pierwszy przeczytał fragment „Wesela”. Następnie scenki z dramatu Wyspiańskiego przed publicznością zaprezentowali: Dawid Kozirak, Szymon Kryń, Agnieszka Pszczoła, Katarzyna Zawiślak, Paweł Tutka i Gabriel Muzyka.

Wszyscy uczestnicy spotkania obejrzeli fragmenty filmu „Wesele” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz zapoznali się z materiałami multimedialnymi przybliżającymi tematykę utworu.

Inicjatorką przeprowadzonej w naszej szkole akcji była pani Anna Dobraczyńska.