4 października 2018 – Spotkanie autorskie z Hansem Bollingerem

2 października 2018 r. w czytelni szkoły odbyło się spotkanie z niemieckim pisarzem Hansem Bollingerem, autorem książki „W drodze przez Polskę. Spotkania z ludźmi, ich historią i ojczyzną.” („Unterwegs in Polen. Begegnungen mit Menschen, ihrer Geschichte und Heimat”.

Hans Bollinger (ur. 1949 r.) to pedagog, muzyk, wieloletni dyrektor szkoły oraz pieśniarz ludowy, żonaty z Polką, na co dzień mieszka w Kraju Saary, a duchowo związany jest z Podkarpaciem. Jest także współzałożycielem i liderem muzycznej grupy ESPE, inspirującej się przede wszystkim tradycyjną kulturą żydowską. Przez ostatnie 10 lat Hans Bollinger był dyrektorem Centrum Edukacji Ekologicznej Spohns Haus, gdzie kładł szczególny nacisk na partnerską wymianę z Polską. Prowadził „Zielone szkoły” dla uczniów z Niemiec, Polski i Ukrainy.

Za liczne inicjatywy został odznaczony Federalnym Krzyżem Zasługi, z rąk prezydenta RP otrzymał Kawalerski Krzyż Zasługi oraz tytuł „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

Hans Bollinger od 40 lat podróżuje po Polsce, poznaje wielu ludzi i w swojej publikacji opowiada najciekawsze ich historie. Fragmenty książki autor zaprezentował młodzieży oraz zaproszonym gościom zgromadzonym w szkolnej czytelni. Podczas spotkania można było także nabyć książkę z autografem pisarza.

Po spotkaniu Hans Bollinger wraz z małżonką zwiedzili szkołę, a po południu spacerowali po „Miasteczku Kresowym”.

Inicjatorem spotkania z pisarzem był nauczyciel języka niemieckiego pan Grzegorz Bryła.