4 listopada 2014 – Odkrywamy historię, czyli o biłgorajskich…

warszaty

O przeszłości naszego miasta nie dowiemy się z podręczników historii. Zapewne znajdą się osoby, dla których ten fakt nie jest nowy, ale chyba nie wszyscy wiedzą, że aż 60% populacji Biłgoraja przed II wojną światową stanowili Żydzi. Właśnie z tego powodu w dniach 29 i 30 października klasa I D wzięła udział w warsztatach w ramach programu “Szkoła Dialogu”, którego celem jest zapoznanie uczniów z historią i wieloletnią obecnością Żydów w naszym kraju.

Młodzież biorąca udział w tym przedsięwzięciu ma za zadanie uczestniczyć w dwóch czterogodzinnych zajęciach, na których prowadzący przybliżają przedwojenne życie społeczności żydowskiej w danej miejscowości. Następnie przygotowują na podstawie zebranych materiałów grupowy projekt.

W naszym wypadku spotkaniom przewodniczyli przesympatyczni Państwo Ewelina Bartosik i Staś Niemojewski, którzy zadbali o to, by atmosfera była dość swobodna i każdy miał okazję wyrazić swoją opinię, ponieważ w warsztatach nie chodzi jedynie o słuchanie. Realizowaliśmy również różne zadania. Jednym z nich było narysowanie dwóch map Biłgoraja: tego dzisiejszego, który doskonale znamy i tego, który pamiętają jedynie najstarsi mieszkańcy.

W ciągu tych dwóch dni dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy dotyczących naszej miejscowości i kultury żydowskiej oraz dyskutowaliśmy na tematy już nam znane. Poruszony został problem lokalizacji naszej szkoły, która stoi na żydowskim cmentarzu, o czym przypomina pomnik znajdujący się obok głównego wejścia do placówki.

Warsztaty zakończyły się w czwartek, ale nie oznacza to, ze nasza przygoda z historią biłgorajskich Żydów również. Przed nami jeszcze wykonanie projektu, więc podwijamy rękawy i bierzemy się do pracy, bo nie ma na co czekać, a zarówno Pan Staś i Pani Ewelina, jak i Pani Renata Krzesińska, dzięki której mamy okazję uczestniczyć w tym programie, liczą na to, że postaramy się jak najlepiej przygotować jego prezentację.

Agnieszka Ulidowska