31 października 2014 – Łowiectwo i myślistwo

IMG_8821

Dnia 30 października młodzież z klasy I g B i II g B wzięła udział w spotkaniu z przedstawicielami Polskiego Koła Łowieckiego: panem Janem Szulcem (Koło Łowieckie „Głuszec” w Biłgoraju) i panem Adamem Ćwikiem (Koło Łowieckie „Świt” w Zamościu).

Goście w bardzo ciekawy sposób mówili o racjonalnym gospodarowaniu zwierzyną, wynikającym z prawa polskiego i ogólnie przyjętej ochrony przyrody. Myśliwi poświęcając czas i pieniądze, w ramach swojej działalności, właściwie zagospodarowują tereny bytowania zwierzyny, a także rekompensują szkody wyrządzane przez zwierzynę łowną. Organizacje łowieckie finansują również różnego rodzaju badania i przedsięwzięcia naukowe z zakresu utrzymania populacji rzadkich gatunków zwierząt – mówił Jan Szulc.

Pan Adam Ćwik, który jest również Przewodniczącym Komisji Kynologicznej przy Okręgowej Radzie Łowieckiej, zapoznał młodzież z problematyką znaczenia dla przyrody i człowieka różnych ras psów. Podkreślał, że posiadanie psa wymaga ogromnego poświęcenia i odpowiedzialności.

Dużą atrakcją spotkania była obecność psa myśliwskiego wabiącego się Czok – rasy wahtelhund, który bardzo szybko podbił serca młodzieży.

Była to niewątpliwie bardzo ciekawa lekcja przyrody.