31 stycznia 2015 – Warto przeczytać

Zachęcamy do przeczytania ciekawych książek, które znajdują się w naszej bibliotece szkolnej. Tym razem przygotowałyśmy więcej niż zwykle propozycji, ponieważ czas ferii zimowych sprzyja czytaniu dla przyjemności.

Pozłacana rybka, autor: Barbara Kosmowska

Książka opowiada historię młodej dziewczyny, która musi stawić czoła problemowi, jakim jest śmiertelna choroba jej brata. Alicja będzie musiała odpowiedzieć na trudne pytania zadawane przez powoli opadającego z sił chłopca. Niestety, dla dziewczyny rozmowy z dorosłymi też nie będą łatwe, szczególnie, że to oni niczego nie rozumieją, a Alicja wszystko. Książka bardzo wzruszająca i pełna miłości.

Królestwo łabędzi, autor: Zoe Marriott

Bohaterką książki jest piętnastoletnia córka króla – Aleksandra. Razem ze swoimi braćmi wiedzie beztroskie życie w pałacu ojca i jest bardzo przywiązana do swojej matki, która podobnie jak ona może korzystać z życiodajnej energii – eneidy. Pewnego dnia królowa zostaje zabita przez okrutną bestię, a król ponownie się żeni. Nowa władczyni od razu obejmuje władanie nad całym królestwem, nie ma tylko wpływu na dzieci króla. Rodzeństwo, które chce odkryć mroczną przeszłość macochy, zostaje rozdzielone. Aleksandra udaje się, wbrew własnej woli, do ponurej krainy Midland, a wykonawcy woli władczyni wypędzają jej rodzeństwo z Królestwa. Aby odmienić zły los i odzyskać braci, Aleksandra musi odnaleźć w sobie niezwykłą moc, którą czerpie z sił przyrody. Pomocny okaże się także tajemniczy książę Gabriel, z którym dziewczynę połączy gorące uczucie.

Joyland, autor: Stephen King

Narratorem powieści jest Devin Jones, student college’u, który na czas wakacji postanawia zatrudnić się w wesołym miasteczku o tytułowej nazwie „Joyland”. Lunapark zaczyna fascynować go coraz bardziej, bowiem w Domu Strachów naprawdę straszy. Nawiązuje nowe przyjaźnie, a pewne przypadkowe spotkanie na plaży sprawi, że Devin zupełnie zmieni spojrzenie na życie i świat. Joyland to bardzo mądra powieść o dorastaniu, przemijaniu oraz o pierwszym zetknięciu ze śmiercią.

 Szukając Alaski, autor: John Green

Głównym bohaterem i zarazem narratorem jest Miles Halter, szesnastolatek stroniący od przyjaciół, którego największą pasją jest zapamiętywanie ostatnich słów znanych ludzi. Miles ma w życiu cel – odnaleźć Wielkie Być Może. W nowej szkole poznaje Alaskę Young, intrygującą i piękną dziewczynę, która odmieni jego życie. Wraz z nią i resztą jej paczki – Pułkownikiem, Takumim i Larą, Miles pozna uroki młodości, których do tej pory nie znał, a przede wszystkim pozna smak przyjaźni. Książka porusza kwestie śmierci, straty oraz pierwszej miłości.

 ZNAK