30 września 2019 – O historii w bibliotece

Młodzież z klasy I Fp 26 września 2019 roku uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych dotyczących II wojny światowej na terenie Ziemi Biłgorajskiej, które odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej w Biłgoraju.

Głównym tematem prelekcji pana Piotra Flora, prezesa Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego, była 80. rocznica bitwy o Biłgoraj we wrześniu 1939 roku. Pan Flor w swoim wystąpieniu szczegółowo przedstawił przebieg działań zbrojnych mających miejsce na terenie miasta i okolic. Przytoczył także fragmenty wspomnień świadków, którzy przeżyli bombardowanie. Bardzo ciekawym uzupełnieniem wykładu była  prezentacja multimedialna zawierająca bogaty materiał ikonograficzny – zbiór fotografii i dokumentów dotyczących walk na terenie Biłgorajszczyzny w okresie II wojny światowej. Prezes BTR zaapelował do młodzieży o pielęgnowanie miejsc pamięci narodowej i szacunek dla poległych żołnierzy oraz wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Spotkanie w bibliotece było ciekawą lekcją historii i poszerzyło wiedzę licealistów o tragicznych wydarzeniach wojennych w naszym regionie. 

Opiekunem uczniów była pani Jadwiga Oleszek.