12 maja 2022 – Wycieczka klasy I F

10 maja 2022 roku uczniowie klasy medycznej (I F) uczestniczyli w zajęciach, które odbyły się w Collegium Maximum Akademii Medycznej w Lublinie. Wykład połączony z prezentacją przygotował i prowadził dla naszej młodzieży mgr Kamil Kuszplak, pielęgniarz, asystent w Zakładzie Podstaw Pielęgniarstwa, doktorant UM w Lublinie. Podczas spotkania licealiści dowiedzieli się, jakie wymagania należy spełnić, aby zostać pielęgniarką (pielęgniarzem), jaka jest specyfika pracy i zakres obowiązków osób wykonujących ten zawód oraz poznali m. in. profesjonalny sposób podawania leków dożylnych i rodzaje dostępów naczyniowych. Nabytą wiedzę chętni uczniowie mogli sprawdzić podczas ćwiczeń praktycznych na medycznych zestawach szkoleniowych. Młodzież miała okazję zobaczyć także krótki materiał instruktażowy prezentujący zabieg wprowadzenia cewnika przez naczynie krwionośne do centralnej żyły podczas operacji kardiochirurgicznej. Na zakończenie spotkania prowadzący zaprosił uczniów naszej szkoły na Dni Otwarte Uniwersytetu Medycznego 19 i 20 maja 2022 roku.

Po bardzo ciekawych zajęciach licealiści odwiedzili Ogród Botaniczny UMCS, gdzie podziwiali bogactwo rodzimych i egzotycznych gatunków flory. W wiosennej scenerii przyroda prezentowała się zjawiskowo, rośliny zachwycały kolorami oraz zapachami, a piękna pogoda sprzyjała spacerom. Pobyt w Ogrodzie Botanicznym dostarczył uczniom niezapomnianych wrażeń.

Wycieczka do Lublina była udana, pogłębiła zainteresowania młodzieży z zakresu biologii i medycyny, a także korzystnie wpłynęła na integrację klasy. Jej organizatorem była pani Marta Ciosmak, a funkcję opiekunów pełniły: pani Jadwiga Oleszek i pani Alina Dzido.