23 maja 2018 – Niezapomniany pobyt w Bułgarii

 

W dniach 13-18 maja 2018 roku licealiści mieli okazję przebywać w Bułgarii w ramach projektu Erasmus Plus, który od tego roku szkolnego jest realizowany w naszej placówce. Partnerami do współpracy międzynarodowej są szkoły z Bułgarii, Włoch oraz Hiszpanii.

Uczniowie naszego liceum pod opieką pani Bożena Sidor oraz pani Anety Swatowskiej zwiedzali partnerski kraj oraz uczestniczyli w zajęciach związanych z realizacją projektu. Podczas spotkań młodzi ludzie rozmawiali w grupach międzynarodowych na temat zdrowego stylu życia, stereotypów oraz zastanawiali się nad rozwiązaniami globalnych problemów. Uczestnicy wyjazdu poznawali różnice kulturowe oraz uczyli się tolerancji. Ważną kwestią, którą poruszali podczas zajęć, były problemy migracyjne m. in. ich przyczyny, zapobieganie i sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach.  Praca w grupach pozwoliła młodzieży na nawiązanie nowych znajomości oraz poznanie stanowiska innych narodów wobec poruszanych tematów. Podczas wyjazdu, oprócz zajęć w szkole, uczniowie mieli także możliwość spędzania wolnego czasu w Burgas – nadmorskim mieście przyciągającym tłumy turystów odpoczywających na pięknej plaży lub w centrum miasta. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili również niedaleką miejscowość Nesebar, która zachwyciła wszystkich swoim niezwykłym urokiem, bogatą historią i zabytkami.

Podczas całego pobytu uczniowie bardzo aktywnie spędzali czas, biorąc udział w zajęciach lub spacerując po plaży wraz z przyjaciółmi z Bułgarii, Hiszpanii i Włoch. Pobyt nad Morzem Czarnym był wspaniałą okazją nie tylko do poznania nowych ludzi i kultur, ale także do doskonalenia umiejętności językowych i z pewnością na zawsze pozostanie w pamięci uczestników.