25 października 2016 – Dzień Patrona Szkoły

img_3731

Wykład

24 października nasze liceum obchodzi Dzień Patrona Szkoły, którym jest Organizacja Narodów Zjednoczonych. Nadanie naszej szkole imienia ONZ nastąpiło 8 maja 1986 roku, co jednocześnie stało się wkładem do propagowania ideałów organizacji i celów karty ONZ.

Z tej okazji w naszej szkole odbyła się prelekcja pt. „ UNESCO – edukacja dla pokoju i praw człowieka”, którą poprowadził pan Linus Onyango Omondi z Kenii. Podczas prelekcji zaproszony gość przedstawił tematy dotyczące działalności UNESCO na świecie takie jak pokój, prawa człowieka, kulturowa tolerancja a także omówił kulturę Kenii i jej możliwości i wyzwania. Natomiast młodzież z Klubu UNESCO uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych pt. „Dreams Workshop”, które również poprowadził pan Omondi. Ponadto młodzież szkolna mogła zapoznać się z informacjami dotyczącymi działalności  Organizacji Narodów Zjednoczonych na świecie przedstawionymi na kilku tablicach informacyjnych, gazetkach ściennych i telewizorze na głównym holu.

Pan Linus Onyango Omondi jest dziennikarzem, utalentowanym muzykiem, pisarzem, afrykańskim reprezentantem UNESCO, pokojowym ambasadorem młodzieży UNESCO w Kenii, byłym przewodniczącym Młodzieżowego Forum UNESCO w Kenii, który obecnie pracuje w Europejskim Forum Młodzieży.

dsc_8691

Warsztaty

Pan Omondi promuje afrykańską muzykę ludową grając w zespole oraz angażuje młodzież w ochronę i promocję kultury afrykańskiej poprzez muzykę i taniec. Ponadto jest zapraszany do wielu krajów, gdzie porusza tematy młodzieży i kulturowej integracji. Uważa się z obywatela świata i twierdzi, że wszyscy ludzie są równi bez względu na kolor skóry, płeć czy narodowość.

Spotkanie z reprezentantem z odległego kraju jak Kenia było ciekawym wydarzeniem edukacyjnym, kulturowym oraz językowym dla naszej społeczności szkolnej oraz na pewno pozostanie na długo w pamięci.

Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji Dnia Patrona.

Opiekunowie Szkolnego Klubu UNESCO.