23 października 2018 – Aktorka Magdalena Różańska gościem Szkolnego Klubu Filmowego

19 października w I LO im . ONZ odbyło się spotkanie z aktorką filmową i teatralną, absolwentką naszej szkoły, Magdaleną Różańską. Członkowie Szkolnego Klubu  Filmowego już po raz drugi gościli panią Magdę, tym razem na popołudniowych zajęciach warsztatowych, które dotyczyły projekcji, a następnie interpretacji filmu „Dziewczyna z szafy”. Film ten, w reżyserii Bodo Koxa, to pierwszy obraz, w którym Magdalena Różańska zagrała główną rolę i od razu zwróciła na siebie uwagę widzów i krytyki filmowej jako utalentowana i dobrze zapowiadająca się aktorka. O randze filmu świadczą liczne nagrody na polskich i zagranicznych festiwalach, w tym wyróżnienia dla pani Magdy.

Drugie spotkanie z członkami SKF odbyło się z inicjatywy aktorki, która zaproponowała wspólne obejrzenie filmu. W zajęciach warsztatowych i dyskusji uczestniczyli także nauczyciele oraz absolwenci szkoły. Dyskutowano na temat: niemożności porozumienia się między ludźmi, przyczyn samotności, postaw i wyborów życiowych głównych bohaterów, relacji między człowiekiem chorym a zdrowym, roli wyobraźni.

Pani Magdalena Różańska opowiadała o przygotowywaniu się do trudnej roli, o niecodziennych sytuacjach, które miały miejsce podczas powstawania filmu oraz o samej pracy całej ekipy filmowej. Mądre, rzeczowe, pełne empatii wypowiedzi uczniów na temat bohaterów filmu wywołały wzruszenie pani Magdy, która wspomnieniami wróciła do czasów, gdy sama była uczennicą naszego liceum.

Rozmowy przy ciastku, kawie i herbacie zakończyły się w późnych godzinach wieczornych wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Pani Magdalena Różańska wyraziła nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie z Klubem Filmowym i jej dawną szkołą.