7 września 2018 – Narodowe Czytanie 2018 w szkole

Od siedmiu lat nasz szkoła aktywnie włącza się w akcję Narodowego Czytania, organizowaną pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

7 września 2018 roku w czytelni liceum uczniowie klas I i III oraz dyrekcja i nauczyciele wspólnie odczytali fragmenty „Przedwiośnia”, obejrzeli także sceny z filmu w reż. Filipa Bajona. Uczestnicy dyskutowali także o przeczytanej lekturze w kontekście 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

W roku jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości prezydent zaprosił do czytania „Przedwiośnia”.

– W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie „Przedwiośnia”. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP cieszy się ogromnym zainteresowaniem i służy zachęcaniu do poznania wielkich dzieł literatury polskiej oraz promowaniu czytania. Inicjatywa naszej szkoły została zaakceptowana przez Kancelarię Prezydenta i wpisana do bazy danych miejsc, które aktywnie uczestniczą w Narodowym Czytaniu 2018.

Koordynatorami akcji w szkole były pani Anna Dobraczyńska i pani Barbara Łagód.