21 maja 2015 – Włochy – Mediolan

20150514_100818

W dniach od 11 do 16 maja tego roku grupa uczniów i nauczycieli LO im. ONZ przebywała w Mediolanie – stolicy regionu Lombardia, w północnych Włoszech. Wyjazd był ostatnim, podsumowującym spotkaniem uczniów i nauczycieli ze szkół w Bułgarii, Francji, Niemiec, Polski oraz Włoch pracujących od ponad dwóch lat nad projektem ,,Comenius”.

Po oficjalnym powitaniu grup międzynarodowych w szkole partnerskiej Instituto di Instuzione Superiore “Nicola Moreschi”, uczniowie reprezentujący kraje partnerskie przystąpili do prezentacji plakatów podsumowujących dwuletnią pracę nad projektem. Włoscy koordynatorzy dokonali także syntezy projektu oraz zaprezentowali stronę internetową , na której będzie można znaleźć wszelkie informacje związane z projektem. Po ciężkiej i owocnej pracy uczniowie wraz z nauczycielami zostali zaproszeni na tradycyjny włoski lunch przygotowany przez organizatorów.

Podczas pobytu w Mediolanie uczestnicy wyjazdu mogli zobaczyć między innymi słynną katedrę Duomo ,Santa Maria delle Grazie, Zamek Sforzów, kościół św. Ambrożego – patrona miasta, teatr operowy La Scala , Galerię Vittorio Emanuele oraz muzeum Leonardo da Vinci.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu mieli także okazję zwiedzić Pinacoteca di Brera, czyli najsłynniejsze muzeum sztuki w Mediolanie. Jednak największą atrakcją okazał sie być udział w światowej wystawie EXPO 2015, która w tym roku odbywa sie właśnie w Mediolanie. Uczestnicy mogli zgłębić swoją wiedzę nie tylko z zakresu kultury Włoch, ale też krajów całego świata. Podczas zwiedzania pawilonów przygotowanych przez przedstawicieli różnych państw można było poczuć atmosferę tych miejsc. Włoscy organizatorzy zaplanowali także zwiedzanie oraz udział w zajęciach laboratoryjnych na Uniwersytecie Bicocca, gdzie uczestnicy wyjazdu mogli między innymi zobaczyć laboratorium, w którym panują warunki jak na Antarktydzie, czyli temperatura sięgająca -50 stopni Celsjusza. Tam widzieli np. bryłę lodu przywiezioną z Antarktydy, która liczy 8000 lat.

Tego samego dnia odbyło się oficjalne rozdanie certyfikatów uczestnikom projektu. W dzień wyjazdu grupie polskiej udało się jeszcze spędzić wolny czas na Piazza Duomo, gdzie po raz ostatni mogliśmy delektować się kuchnią włoską i podziwiać przepiękne centrum Mediolanu.