20 maja 2015 – Powiatowy Konkurs Literacko-Czytelniczy

IMG_494819 maja 2015 roku w czytelni naszej biblioteki szkolnej odbył się I Powiatowy Konkurs Literacko-Czytelniczy „Podróż do krainy książek”, w którym wzięli udział uczniowie z 7 szkół gimnazjalnych Powiatu Biłgorajskiego. Była to kolejna już inicjatywa nauczycieli bibliotekarzy: p. Elżbiety Ciryt, p. Anny Dobraczyńskiej, p. Heleny Oleszczak i p. Jadwigi Oleszek, promująca czytanie oraz motywująca uczniów do rozwijania pasji i zainteresowań literackich.

Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu ze znajomości lektur szkolnych i tekstów literackich oraz piękne przeczytanie fragmentu powieści dla młodzieży zawierającej motyw książki lub biblioteki. Wystąpienia gimnazjalistów oceniało jury w składzie: p. Dorota Mach – Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu, p. Maria Szeliga – Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju oraz p. Halina Ewa Olszewska – uznana w środowisku twórczym poetka, eseistka i regionalistka, laureatka konkursów literackich i publicystycznych.

W opinii organizatorów i członków jury rywalizacja konkursowa była bardzo wyrównana i wszyscy uczniowie reprezentowali wysoki poziom wiedzy oraz umiejętności literackich. Wyłonienie najlepszych uczniów było trudnym zadaniem.

Po podsumowaniu punktów z części pisemnej i ustnej zostały ogłoszone wyniki konkursu.

I miejsce zajęła Paulina Nienajadło z Gimnazjum nr 3 w Miejskim Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju, opiekun p. Beata Maciocha

II miejsce – Katarzyna Sołoducha z Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju, opiekun p. Anna Furmanek

III miejsce – Eliza Stopyra z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gromadzie, opiekun p. Małgorzata Procner

Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz pendrive’y, a wszyscy uczestnicy konkursu pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Fundatorem nagród był Uczniowski Fundusz Oświaty przy LO im. ONZ w Biłgoraju.

Na kolejną edycję Powiatowego Konkursu Literacko-Czytelniczego „Podróż do świata książek” dla uczniów gimnazjów Powiatu Biłgorajskiego organizatorzy zapraszają w przyszłym roku szkolnym.