5 września 2014 – Narodowe Czytanie 2014

Nasza szkoła jako jedna z nielicznych szkół w powiecie została oficjalnie zgłoszona do Ogólnopolskiej Akcji „Narodowe Czytanie 2014” i wpisana na listę działań na stronie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Celem akcji jest przybliżenie Polakom wybitnych dzieł literatury polskiej. W 2012 roku czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, w ubiegłym roku przypomniano dzieła Aleksandra Fredry. W 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski zaprosił wszystkich Polaków do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, którą noblista napisał „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami.

5 września 2014 roku o godz. 9:45 w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się oficjalne rozpoczęcie akcji. Fragment „Ogniem i mieczem” jako pierwszy przeczytał dyrektor szkoły Marian Klecha, następnie czytanie powieści kontynuowali nauczyciele i uczniowie. Spotkanie wzbogacono projekcją filmów dokumentalnych oraz ciekawą dyskusją z młodymi ludźmi o patriotyzmie, oddaniu Ojczyźnie oraz twórczości Henryka Sienkiewicza.

Jednocześnie w całej szkole uczniowie na lekcjach mogli posłuchać fragmentów „Trylogii” czytanych przez nauczycieli oraz młodzież.

Galeria zdjęć:

czytanie_ksiazek