2 grudnia 2020 – Podsumowanie IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Wyraź to w PIXEL-Ach!”

1 grudnia 2020 roku w czytelni biblioteki szkolnej miało miejsce podsumowanie IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Grafiki Komputerowej „Wyraź to w PIXEL-Ach!”. Ze względu na obecną sytuację spotkanie odbyło się online z udziałem laureatów, ich opiekunów, przedstawicieli mediów i organizatorów. Uroczyste podsumowanie uświetnili swoją obecnością: pani Beata Strzałka Poseł na Sejm RP, pan Andrzej Szarlip Starosta Biłgorajski i  pan Andrzej Świątek z Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Temat konkursu brzmiał: „Moja rodzina – moja nadzieja” i nawiązywał do słów Richarda Paula Evansa: Rodzina jest dla człowieka niczym płótno dla artysty. Przelewamy na nie nasze najwspanialsze marzenia. Czwarta edycja odbywała się w szczególnym czasie pandemii, kiedy obecność najbliższych miała ogromne znaczenie w przeżywaniu trudnych sytuacji.

Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i średnich (ponadgimnazjalnych oraz ponadpodstawowych). Na tegoroczną edycję wpłynęło 128 prac z różnych zakątków Polski: Będzina, Dziekanowic, Ełku, Garwolina, Gorlic, Jastrzębia-Zdroju, Katowic, Koszalina, Kurzętnika, Lublina, Łodzi, Malborka, Stalowej Woli, Sulejówka, Szczecina, Warszawy, Wyszkowa, Zamościa i Biłgoraja. Młodzi artyści prezentowali refleksje, doświadczenia i obserwacje dotyczące relacji rodzinnych i sposobów spędzania czasu z bliskimi w czasie pandemii. Oceny prac graficznych dokonał pan dr Bartłomiej Żukowski z Lubelskiego Instytutu Architektury i Sztuki, który podkreślił zarówno walory graficzne, jak też bardzo interesujące ujęcie tematu nadesłanych prac.

Nagrodzeni uczniowie otrzymali cenne nagrody (m. in. tablety multimedialne, tablety graficzne, dyski zewnętrzne, pendrive’y oraz książki) ufundowane przez panią poseł Beatę Strzałkę, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Starostę Biłgorajskiego oraz firmę MEGAKOM.

Inicjatorem i organizatorem konkursu była pani Anna Dobraczyńska, nauczyciel grafiki komputerowej.