18 marca 2015 – Filologia Polska

6

Z wizytą w Instytucie Filologii Polskiej UMCS w Lublinie

13 marca 2015 roku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zorganizował Dni Otwarte, w których uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły. LO im. ONZ- jako Szkoła Partnerska- prowadzi od lat owocną współpracę naukową z wyżej wymienioną uczelnią.

Wizytę na uniwersytecie rozpoczęliśmy o godzinie 10.00, od wysłuchania wykładu dr hab. Arkadiusza Bagłajewskiego. Profesor przez godzinę tłumaczył młodzieży, jak wykonać dobrą analizę tekstu literackiego. Prowadzący wykład wyjaśniał zebranym licealistom wszelkie zawiłości analityczne w oparciu o tekst „Zanik Centrali” Janusza Sławińskiego. Opuściliśmy aulę z informacjami, które zdecydowanie pomogą nam podczas przyszłorocznej matury. Po części dydaktycznej została przedstawiona oferta edukacyjna Instytutu FilologiiPolskiej, zaprezentowano nowe kierunki, tj.:e-edytorstwo i techniki redakcyjne, glottodydaktyka języka polskiego. Mieliśmy okazję posłuchać osób studiujących na przywołanychkierunkach. Dodatkowo zostały też przygotowane liczne animacje przez studentów, w których mogliśmy brać udział. Korytarze były zapełnione przez osoby grające na przeróżnych instrumentach, spotykaliśmy poprzebierane studentki w starodawnych strojach. Było ciekawie, atrakcyjnie i kolorowo. Mogliśmy poczuć się przez chwilę jak studenci, zasmakować ich życia, które nas też czeka. Przed wyjazdem każdy z nas mógł obejrzeć uczelnię, porozmawiać z pomocnymi studentami. Dostawaliśmy też co chwilę informatory, które może pomogą nam w wyborze uczelni i kierunku.

Po kilku godzinach spędzonych na uniwersytecie musieliśmy wracać do Biłgoraja. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pobytu na uczelni i mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas wykładu pomoże nam w napisaniu matury. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie z klas: II B, IIF i II J. Opiekunkami były pani Elżbieta Ciryt, pani Diana Smyl oraz pani Magdalena Żurawicz

Magdalena Dębińska, uczennica kl. IIJ