14 września 2016 – International Village

dsc_1493

W  dniach od 4 do 10 września grupa dziewiętnastu uczniów wraz z dwoma opiekunami po raz drugi uczestniczyła w obozie językowym w ramach projektu International Village.

Przez tydzień mieszkaliśmy w hotelu zlokalizowanym niedaleko słowackiego miasta Stara Lubovna. Wyjazd miał na celu   doskonalenie komunikacji w języku angielskim, poznanie odmiennych kultur oraz nawiązanie nowych znajomości z rówieśnikami z innych krajów.

Zostaliśmy zakwaterowani z nastolatkami z Łotwy, Rumunii, Bułgarii i Macedonii. Porozumiewaliśmy się w wielu sytuacjach, co pozwoliło doskonalić potoczną wersję języka angielskiego.

Program wyjazdu obfitował w  różne zajęcia. Rano, zaraz po śniadaniu, mieliśmy lekcje z native speakerami pochodzącymi z Stanów Zjednoczonych i Kanady. Na spotkaniach były wykorzystywane  różnego rodzaju gry i zabawy. Nikt nie czuł się wykluczany, każdy świetnie się bawił w gronie swoich nowych przyjaciół. Dzięki temu  komunikowanie się w języku angielskim z dnia na dzień sprawiało nam coraz mniej problemów.

Po południu mogliśmy wybierać  różne zajęcia zgodne ze swoimi zainteresowaniami, począwszy od sportu, przez aktorstwo po przygotowywanie sushi. Spotkania były prowadzone przez lektorów w bardzo ciekawy sposób i nikt nie miał czasu na nudę.

Podczas wyjazdu na Słowację uczestniczyliśmy w dwóch wycieczkach. Jedna z nich zorganizowana była we wtorek  do aqua parku w Popradzie.  Druga odbyła się w czwartek. Grupy z innych krajów  odwiedziły Kraków,  uczniowie z naszego liceum pojechali do Koszyc, drugiego największego słowackiego miasta. Przewodnik pokazał nam wspaniałe zabytki, opowiadając  przy tym historię Koszyc. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy m.in. Katedrę św. Elżbiety, teatr, wieżę Urbana i ciekawe kamienice Starego Miasta. Po powrocie do hotelu uczestniczyliśmy w nocy filmowej.

Ostatniego dnia zostało zorganizowane ognisko pożegnalne. Stało się ono doskonałą okazją do wspólnych gier, zabaw a także śpiewania piosenek w języku angielskim.

Pomimo wielu obaw związanych z wyjazdem, cieszę się, że zdecydowałem się uczestniczyć w projekcie International Village. Myślę, że opinie innych uczniów są podobne. Wszyscy  mieli szansę podnieść swoje kompetencje językowe i zdobyliśmy nowych, fantastycznych przyjaciół. Mogliśmy przełamać stereotypy. Obcokrajowcy  byli do nas bardzo pozytywnie nastawieni i mimo że nie wszyscy z naszej grupy biegle władali językiem angielskim, doskonale się rozumieliśmy. Serdecznie polecam tego typu wyjazdy, są naprawdę ciekawe i wartościowe.

Michał Wąsik, kl. II A