14 stycznia 2015 – Warto przeczytać

Prezentujemy kolejne tytuły książek, po które warto sięgnąć. Przedstawiane w naszym cyklu utwory znajdują się w bibliotece szkolnej. Prawie wszystkie należą do książek najczęściej wybieranych przez młodzież, a niektóre także przez dorosłych czytelników.

Igrzyska śmierci, autor: Suzanne Collins

Na ruinach dawnej Ameryki Północnej powstaje totalitarne państwo Panem. Okrutna władza każdego roku zmusza poddanych do wytypowania z każdego z dwunastu dystryktów chłopca i dziewczyny miedzy 12 a 18 rokiem życia do udziału w Głodowych Igrzyskach. Jest to transmitowany na żywo turniej na śmierć i życie, z którego może wrócić tylko jedna osoba. Bohaterką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen – mieszkająca w najbiedniejszym dystrykcie dzielna nastolatka, która po śmierci ojca troszczy się o matkę i młodszą siostrę. Wkrótce siostra zostaje wskazana do udziału w igrzyskach, a Katniss zgłasza się na ochotniczkę i zajmuje jej miejsce. Kolejne części książki to: W pierścieniu ognia i Kosogłos.

Między teraz a wiecznością, autor: Marie Lucas

Szesnastoletnia Julia chce zapomnieć o swoim dotychczasowym życiu, a najlepszym sposobem na to jest pójście do nowej szkoły, gdzie nikt nie zna ani jej, ani jej przeszłości. Postanawia udawać kogoś całkowicie innego i przedstawia siebie jako dziewczynę z zamożnej rodziny, mieszkającą w najlepszej dzielnicy w mieście. Szybko zdobywa znajomych i chłopaka – popularnego Feliksa, którzy nie wypytują jej o przeszłość i nie wnikają w to, kim jest. Jednak Julia nie może pozbyć się widoku Nikiego, którego poznaje w pierwszy szkolny dzień. Chłopak w dziwny sposób przyciąga ją do siebie. Jest odludkiem, gdyż wszyscy są do niego bardzo wrogo nastawieni. Dodatkowo Niki skrywa w sobie tajemnicę, o której Julia nie ma pojęcia.

 Wybór, autor: Nicholas Sparks

Książka przedstawia historię życia Travisa Parkera, który zakochuje się w młodej, pięknej sąsiadce Gabby. Chociaż ich pierwsze spotkanie raczej trudno nazwać udanym, przy bliższym poznaniu odnajdują w sobie bratnie dusze. Jest jednak przeszkoda. Gabby od kilku lat związana jest z innym mężczyzną. Jednak z dnia na dzień nowa znajomość przekształca się w coś, co zakończy się albo wielkim szczęściem, albo równie wielkim dramatem. Travis stanie przed wyborem, jakiego nikt się nie spodziewa.

Książka pokazuje, że zawsze trzeba mieć nadzieję na lepsze jutro.

 ZNAK