13 czerwca 2024 – Nasi krajoznawcy podbili Kozienice

W dniach 6-9 czerwca 2024 roku w Kozienicach odbył się finał centralny jubileuszowej, 50. edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego. Zawody obejmowały część teoretyczną z zakresu krajoznawstwa, turystyki, topografii, bezpieczeństwa w ruchu drogowym i pierwszej pomocy oraz część praktyczną: marsz na orientację, turystyczne ABC (pomiary terenowe, planowanie wycieczki, rozpoznawanie zabytków województwa mazowieckiego oraz drzew i krzewów Puszczy Kozienickiej), rowerowy tor przeszkód, udzielanie pierwszej pomocy (samarytanka) oraz ocenę zdobytych odznak turystycznych PTTK.

Do finału zakwalifikowało się 16 najlepszych zespołów z całej Polski, w tym dwa z naszej szkoły.  W rywalizacji konkursowej nasi licealiści odnieśli znaczące sukcesy. Drugie miejsce zdobyła drużyna w składzie: Agata Karolczak (I A), Eryk Łoński (II B), Natalia Rębacz (II i), na szóstym miejscu uplasowała się drużyna w składzie: Anna Szubiak (III A), Dominika Szubiak (II i) oraz Wiktor Banach (II i). Warto wspomnieć, że zespół Ani, Dominiki i Wiktora zwyciężył w konkurencji turystyczne ABC, a w klasyfikacji indywidualnej Ania i Eryk zajęli III miejsce w teście wiedzy krajoznawczej. Ponadto Ania i Wiktor zostali wyróżnieni przez firmę Esri Polska w konkursie sprawdzającym wiedzę na temat zwiedzanych w czasie turnieju miejsc oraz historii OMTTK.

Udział w zawodach na szczeblu centralnym turnieju był dla uczniów okazją do sprawdzenia swojej wiedzy krajoznawczej i poznania walorów turystycznych Kozienic, Czarnolasu, Studzianek Pancernych i Mniszewa. Podczas wyjazdu uczniowie nawiązali nowe znajomości, a także skorzystali z innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

Opiekunem uczniów był pan Mirosław Obszański.