10 września 2016 – „Kreatywni graficy”

dsc00116 września 2016 roku w naszej szkole rozpoczęto realizację projektu „Kreatywni w Trójwymiarze”. Pierwsze zajęcia integracyjne oraz rozwijające kreatywność odbyły się w pracowni komputerowej.

Uczestnikami projektu są gimnazjaliści ze szkół biłgorajskich. 14-osobowa grupa w ciągu trzech miesięcy spotykać się będzie na warsztatach przybliżających zagadnienia grafiki (2D i 3D), podczas których pozna podstawy projektowania i wykonywania prac graficznych.  Uczniowie pracować będą z wykorzystaniem programów do tworzenia grafiki: GIMP, Inkscape, CorelDraw, Blender 3D. Projektowanie przestrzenne zostanie zaprezentowane i wykonane przy użyciu długopisu 3Doodler. Młodzież będzie miała możliwość uczestniczenia w plenerze fotograficznym i nabędzie umiejętności potrzebne do przygotowania wernisażu swoich prac.

Głównym celem projektu jest popularyzacja wśród młodych ludzi grafiki komputerowej jako dziedziny sztuki, która poprzez swoje specyficzne właściwości może być atrakcyjną formą wypowiedzi i tworzenia otaczającego świata. Projekt ma przygotować młodzież do korzystania z nowych technologii, kształtować umiejętność pracy w grupie oraz zachęcić do prezentowania własnych osiągnięć. Ważnym aspektem jest także tematyka wykonywanych przez uczniów prac – zwrócenie uwagi na otaczającą ich rzeczywistość i społeczność lokalną.

dsc0018

Projekt realizują nauczyciele: pani Anna Dobraczyńska i pani Anna Zych-Watrak. Wolontariuszami są uczniowie klasy o profilu grafika komputerowa.

Projekt „Kreatywni w Trójwymiarze” został dofinansowany w ramach konkursu grantowego ze środków Programu „Działaj Lokalnie” IX Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Gminę Miasto Biłgoraj i Gminę Biłgoraj, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.