9 listopada 2018 – Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości, przypadające 11 listopada, to wyjątkowy dzień dla Polaków. Uświadamia wszystkim, że po 123 latach niewoli nasza Ojczyzna powróciła na mapy Europy. Wolność okupiona była setkami ofiar, ale dzięki determinacji naszego narodu nie udało się zaborcom wymazać Ojczyzny z serc Polaków.

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole zorganizowano już wiele przedsięwzięć upamiętniających tę rocznicę, ale szczególnie uroczyście było 9 listopada. O godzinie 11:11 odświętnie ubrani uczniowie wszystkich klas, dyrekcja szkoły i nauczyciele zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby wspólnie odśpiewać hymn narodowy. Wydarzenie miało wyjątkowo uroczysty charakter, a po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego z białych i czerwonych kart papieru utworzono imponujących rozmiarów flagę narodową. Społeczność szkolna przyłączyła się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”, zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. W tym dniu odbyła się także akademia poświęcona odzyskaniu niepodległości, a na korytarzu szkolnym młodzież tworzyła impresje malarskie dotyczące najpiękniejszych zakątków Polski „Najpiękniejsze – nasze, polskie”. Podczas przerw lekcyjnych uczniowie wspólnie z nauczycielami śpiewali pieśni patriotyczne.

Już w poprzednim roku szkolnym liceum włączyło się swoimi działaniami do projektu „Szkoły dla Niepodległej”. Z tej okazji dyrektor szkoły Marian Klecha wraz z przedstawicielem Samorządu Uczniowskiego zostali zaproszeni na galę podsumowującą projekt, która odbyła się 9 listopada 2018 r. z udziałem Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka i Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. Podczas uroczystego spotkania szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający udział w projekcie „Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”.