8 grudnia 2014 – Warto przeczytać

Oto kolejne tytuły książek, polecanych przez naszych uczniów. Każdy może wybrać coś dla siebie. Zachęcamy do czytania i odwiedzania biblioteki szkolnej.

warto_przeczytac_3

Stowarzyszenie wędrujących dżinsów, autor: Ann Brashares

Tibby, Bridget, Lena i Carmen to najlepsze przyjaciółki od dzieciństwa. Każde wakacje spędzają razem, ponieważ podczas roku szkolnego nie mają dla siebie czasu. Pewnego lata okazuje się, że każda z nich ma inne plany i całe wakacje przebywać będą z dala od siebie, w różnych częściach świata. Przed rozstaniem wybierają parę spodni, która pasuje na każdą dziewczynę. Dżinsy mają łączyć przyjaciółki przez całe lato, każda z nich, po tygodniu musi wysyłać je wraz z listem do koleżanki. I tak przez całe wakacje. Jednak podczas noszenia na sobie dżinsów, trzeba trzymać się określonych zasad.

 Złodziejka książek, autor: Markus Zusak

Jest to niewątpliwie książka jedyna w swoim rodzaju. Jej akcja dzieje się podczas II wojny światowej w Niemczech, a głównym narratorem jest śmierć. Jedna z bohaterek – Liesel swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu brata. To dzięki niej uczy się czytać i poznaje potęgę słów. Z czasem przychodzi czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów lub ukryte w bibliotece żony burmistrza. Książki są dla niej całym światem i choć na chwilę może oderwać się od okrutnej rzeczywistości. Życie dziewczynki zmienia się zupełnie, gdy jej przybrana, niemiecka rodzina postanawia udzielić schronienia Żydowi.

Wrócę po ciebie, autor: Guillaume Musso

Główny bohater Ethan Whitaker jest lekarzem, psychologiem, znanym autorem książek, w których udziela porad ludziom. Jednak pięknie napisane słowa to jedno, a zastosowanie ich w życiu to drugie i Ethan doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Bohater wiedzie spokojne życie do czasu, gdy rano budzi się u boku nieznajomej kobiety. Od tego momentu jego ułożony świat wywraca się do góry nogami. Jakby tego było mało, do jego gabinetu przychodzi nastolatka z problemami psychicznymi. Ethan bagatelizuje ją, a potem ma straszne wyrzuty sumienia, gdy dochodzi do tragedii. Czy wierzycie w przeznaczenie? Ufacie, że jest ono zapisane w gwiazdach i nie można go zmienić? Czy myślicie, że walka z przeznaczeniem to walka z wiatrakami? Ta właśnie książka pomoże Wam znaleźć odpowiedzi na te nurtujące pytania.

Pogrzebany, autor: Peter James

Michael planuje wziąć ślub ze swoją przepiękną narzeczoną, więc na trzy dni przed uroczystością, razem z najbliższymi kumplami postanawia odwiedzić kilka pubów. Niestety, podczas jednej z takich wizyt zasypia. Po kilku godzinach chłopak budzi się w trumnie z butelką whisky, krótkofalówką oraz rurką do oddychania. Koledzy postanowili odpłacić Michaelowi za jego żarty i włożyć go tam na kilka godzin. Jednak dochodzi do wypadku i wszyscy giną. Nikt nie wie, gdzie jest Michael. Do akcji wkracza detektyw, ale czy zdąży z pomocą?