7 grudnia 2017 – Kolejna wymiana polsko-bułgarska

Już po raz trzeci mieliśmy przyjemność gościć uczniów z zaprzyjaźnionego Gimnazjum Geo Milev w Burgas. Grupa 16 uczniów wraz opiekunami spędziła w Biłgoraju pięć dni (30.11-05.12.2017 r.).

Goście spotkali się w naszej szkole z uczniami z Hiszpanii i Włoch, uczestnikami projektu Erasmus Plus, którego realizacja zbiegła się w czasie z wymianą polsko-bułgarską.

Podczas pobytu uczniowie brali udział w zajęciach lekcyjnych, wspólnych warsztatach kulturowo – językowych, przygotowywali prezentacje na temat swoich krajów, odwiedzili przepiękny Kazimierz, a także stolicę Polski, która zrobiła na nich ogromne wrażenie. Podczas wieczoru pożegnalnego wspólnie rozwiązywano quizy dotyczące najważniejszych informacji na temat państw partnerskich projektu Erasmus Plus – Włoch, Hiszpanii, Polski i Bułgarii. Goście podziwiali Zespół Tańca Ludowego „Tanew”, który zaprezentował polskie tańce narodowe, a poloneza zatańczono z udziałem zagranicznych uczniów. Dużą przyjemność sprawił młodzieży poczęstunek przygotowany przez wszystkich uczestników projektu, składający się z regionalnych przysmaków.

Międzynarodowe spotkania pozwalają uczniom na poznawanie różnych państw i kultur, odgrywają także bardzo ważną rolę w doskonaleniu kompetencji językowych. Z Bułgarami nasi uczniowie rozmawiali po angielsku i niemiecku. W Gimnazjum Geo Milev niektóre przedmioty wykładane są języku angielskim, a naukę języka niemieckiego uczniowie kończą uzyskaniem certyfikatu.

Zagraniczni goście wyjeżdżając z Biłgoraja podkreślali, że czas spędzony w polskich rodzinach zaowocował nowymi przyjaźniami i planami wspólnych spotkań w przyszłości.