6 lutego 2020 – Mistrzowie ortografii

4 lutego odbył się finał XI Zamojskiego Dyktanda, zorganizowany przez Uczelnię Państwową w Zamościu i II Liceum Ogólnokształcące w Zamościu. Laureatką I miejsca została Lidia Gozdecka z klasy I Ap. Tytuł laureata otrzymały również: Agata Dudek (kl. IIG), Emilia Mokrzycka (kl. II E), Otylia Kobielarz (kl. I Hp), Julia Czapka (kl. I Hg), Klaudia Dargiel (kl. I Eg) oraz Natalia Jarząbek (kl. I Ag). Warto dodać, że tytuł laureata w Zamojskim Dyktandzie uzyskało 10 uczniów, w tym aż 7 uczennic naszej szkoły.

Laureatki zmierzyły się z tekstem pt. „Wojaże z Instagramem”, w którym znalazły się wyrazy pełne pułapek ortograficznych m. in.: „hashtag”, „hollywoodzki”, „nicnierobienia” czy „rendez-vous”.

Po ogłoszeniu wyników zwyciężczyni konkursu Lidia Gozdecka powiedziała:

– Czytam dużo książek, a jeżeli dużo się czyta, to nie trzeba często zaglądać do słownika. W tym dyktandzie trochę problemów sprawiły mi zapożyczenia z języka angielskiego. Poradziłam sobie z „globtroterką”, ale nie miałam pojęcia jak napisać „lajki”.

Zamojskie Dyktando cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. W tym roku w I etapie wzięło udział blisko 500 uczniów szkół ponadpodstawowych i ósmych klas szkół podstawowych. W finale wzięło udział 51 uczniów.

Gratulujemy!