5 kwietnia 2016 – Międzynarodowy „Telemost”

DSCF1085

Z inicjatywy Biblioteki Dziecięcej z Sankt Petersburga 31 marca 2016 r. odbył się „Telemost” łączący dzieci i młodzież z Rosji oraz uczniów naszego liceum i gimnazjum. Uczestnicy,wykorzystując nowoczesne technologie,mieli możliwość nawiązania kontaktu i bezpośredniej rozmowy ze sobą.

Spotkanie zostało zorganizowane w związku z obchodami w Rosji Tygodnia Książek dla Dzieci. Każdego roku wybierany jest inny kraj, którego historię, kulturę, zwyczaje oraz tradycjepoznajądzieci i młodzież z Rosji. W 2016 roku Europejską Stolicą Kultury będzie Wrocław, dlatego teżgłównym tematem była Polska.Przez cały tydzień dzieci uczestniczące w zajęciach organizowanych w bibliotekach poznawały historię, przyrodę, miasta i słynnych Polaków. Czytały książki polskich autorów, przygotowywały potrawy naszej kuchni i uczyły się polskich tańców.

Podsumowaniem projektu był „Telemost” z polską młodzieżą, podczas którego młodzi Rosjanie chcieli jak najwięcej dowiedzieć się na temat naszego kraju.W tymcelu skontaktowali się z naszą młodzieżą i pytali o naszą literaturę, o ulubionych poetów i pisarzy, o sposób spędzania wolnego czasu, zainteresowania i pasje. Uczestnicy „Telemostu” z Sankt Petersburga mogli posłuchać piosenki o Biłgoraju oraz obejrzeć taniec w wykonaniu uczniów w tradycyjnych biłgorajskich strojach.

Wirtualne spotkanie odbyło się w czytelni biblioteki szkolnej, gdzie mieści się także Biblioteka Literatury Rosyjskiej im. S. Michałkowa.Dla młodzieży było to bardzo ciekawe doświadczenie, pozwalające na przełamywanie barier oraz dające możliwość wzajemnego poznania się dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. To kolejne działanie naszej szkołysłużące otwarciu na świat i nawiązywaniu przyjaźni międzynarodowych. Organizatorzy podkreślają, że taka forma kontaktu z rówieśnikami z różnych krajów światabędziekontynuowana w przyszłości.

W „Telemoście” wzięli dział:

GIMNAZJUM:

 1. Grabias Piotr – Ia
 2. Koman Martyna – Ia
 3. Krauz Hanna – Ia
 4. Łukasik Klaudia – Ia
 5. Obszański Maciej – Ia
 6. Przytuła Ewa – Ia
 7. Borowy Katarzyn- IIa
 8. Świerzak Marlena – IIa
 9. Błaszkiewicz Julia – IIIb

LO im. ONZ:

 1. Kość Dominika – Id
 2. Tchórzewska Agnieszka – Id
 3. Różańska Olga – Ie
 4. Stańczyk Aleksandra – IIi
 5. Wojtak Karol – IIj
 6. Dolina Michał – IIIa
 7. Małek Mateusz – IIIa
 8. Grasza Piotr – IIIa
 9. Ksiądz Anna – IIId
 10. Chołyst Alicja – IIIe
 11. Koman Magda – IIIe
 12. Padiasek Piotr – IIIe
 13. Żółw Katarzyna – IIIe

Spotkanie przygotowały: pani Barbara Borowy, pani Anna Dobraczyńska, pani Dorota Marczaki pani Renata Obara.