5 grudnia 2017 – „Twój Vincent”

28 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć w kinie wyjątkowy film pt. „Twój Vincent”, który jest pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską. Składa się z 65 tysięcy obrazów malowanych farbą olejną na płótnie. Zostały wykonane w ciągu 7 lat przez ponad 100 artystów polskich i zagranicznych techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Na jedną sekundę filmu przypada 12 obrazów. Bohaterowie dzieł Vincenta są animowanymi postaciami opowiadającymi o życiu artysty. W filmie wykorzystano ponad 120 autentycznych obrazów van Gogha.  Nawet przeciętny odbiorca twórczości holenderskiego artysty jest w stanie je rozpoznać. Filmu opowiada o trudnym życiu i tragicznej śmierci tego niezwykłego malarza. Jak wielu wybitnych twórców nie był zrozumiany przez współczesnych a jego sztukę doceniono i zrozumiano po latach. Fabuła opiera się w znacznej części na listach, które Vincent pisał niemal codziennie do brata Theo (pozostało ich ponad 600).

Film jest dziełem polskiej reżyserki i malarki – Doroty Kobieli i brytyjskiego producenta filmowego Hugh Welchmana. Ambitny i oryginalny styl artysty  przełożyli oni na język filmu. Było to bardzo pracochłonne, ale przyniosło niesamowite efekty. Powstało dzieło poruszające: film pobudza wrażliwość, wstrząsa, trzyma w napięciu, zasmuca i rozśmiesza, a przede wszystkim zachwyca kolorami. Możemy znaleźć się w magicznym świecie van Gogha. Takie wrażenia gwarantuje obejrzenie filmu na wielkoformatowym ekranie w sali kinowej.

Film „Twój Vincent” to nie tylko imponujące wizualne przedsięwzięcie – to przede wszystkim hołd dla genialnego artysty wszech czasów.