30 maja 2018 – Sukcesy w turnieju marynistycznym

W dniach 26 -28 maja w Jastarni rozegrany został LVI finał centralny Młodzieżowego Konkursu Wiedzy Morskiej pn. „Polska Marynarka Wojenna, a Historia Wybrzeża Polskiego”. W finale, jak co roku, spotkali się zwycięzcy zawodów wojewódzkich. Województwo lubelskie reprezentowali uczniowie naszej szkoły: Paulina Dybiak i Michał Cebula z liceum oraz Julia Rębacz i Miłosz Beda z gimnazjum. Drużyna liceum powtórzyła sukces z ubiegłego roku i ponownie Paulina i Michał zdobyli I miejsce w klasyfikacji szkół ponadgimnazjalnych. Julia Rębacz i Miłosz Beda zajęli IV miejsce zespołowo w klasyfikacji szkół gimnazjalnych. W klasyfikacji województw cała drużyna zajęła III miejsce z niewielką stratą do zwycięzców.

Rywalizacja odbywała się w pięciu konkurencjach. Były to: pływanie na dystansie 50 m stylem dowolnym, strzelanie z broni pneumatycznej w pozycji stojącej (z odległości 10 m ), wiązanie węzłów żeglarskich na czas, rzut rzutką ratowniczą w oznaczonym torze oraz test z wiedzy morskiej.

Po raz trzeci tytuł Mistrza Kraju w klasyfikacji indywidualnej zdobył reprezentant naszej szkoły Michał Cebula, który okazał się najlepszy wśród wszystkich zawodników. Michał bardzo dobrze odpowiedział na pytania testowe, uzyskał maksymalną liczbę punktów w konkurencji węzłów żeglarskich, zajął trzecie miejsce w pływaniu, pierwsze miejsce w rzucaniu rzutką i drugie w strzelaniu. Również duży sukces odniosła Paulina Dybiak, zajmując szóstą lokatę w klasyfikacji indywidualnej konkursu. Paulina, która po raz szósty uczestniczyła w tych zawodach, bezbłędnie związała węzły oraz zwyciężyła w strzelaniu z bardzo dobrym wynikiem, co wzbudziło podziw i zainteresowanie sędziów. W klasyfikacji indywidualnej Miłosz Beda był trzeci, a w konkurencji „test wiedzy morskiej” uzyskał najlepszy wynik ze wszystkich uczestników konkursu.

Wielokrotne sukcesy uczniów naszej szkoły w tym konkursie zwanym również turniejem marynistycznym są możliwe dzięki działalności Szkolnego Klubu Strzeleckiego LOK, w którym zainteresowani uczniowie przygotowują się zawodów strzeleckich, sportowo-obronnych, ratowniczych i marynistycznych. Umiejętności żeglarskie młodzież zdobywa i doskonali, uczestnicząc w programie „Klasa pod Żaglami”.

Wpływ na sukcesy odnoszone przez uczniów w konkursie mają także: Rekreacyjno-Wypoczynkowy Klub Sportowy „SPARTA”, w którym młodzież doskonali umiejętności pływackie oraz Młodzieżowy Klub Sportowy „BASKET” organizujący wakacyjne obozy żeglarskie dla młodzieży.