27 września 2015 – Śpiewające talenty w LO im. ONZ

IMG_6461

„Muzyka pomaga wyrazić najskrytsze emocje, zrealizować marzenia i wydobyć wartość słowa”.

Wiedzą o tym uzdolnieni muzycznie uczniowie z naszej szkoły, którzy 24 września 2015r. zaprosili na wyjątkowy koncert. W auli szkoły odbyła się uroczystość otwarcia Galerii Młodych Talentów poświęcona trójce utalentowanych młodych artystów: Paulinie Lekan, Magdzie Koman i Wojciechowi Ziemichódowi. Na koncert przybyli rodzice wykonawców, rodzeństwo, członkowie rodzin, przyjaciele oraz koleżanki i koledzy z klas. W uroczystości uczestniczyli także: dyrektor szkoły Marian Klecha, dyrektor Jolanta Rycyk, dyrektor Jerzy Mazurek oraz dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury – Renata Socha i instruktor muzyczny Andrzej Czernik, a także wychowawcy, nauczyciele i pracownicy szkoły. Galerię prowadziła Alina Dzido, nauczyciel przedmiotów artystycznych, która już od dziewięciu lat przygotowuje projekt poświęcony młodym artystom. Tym razem byli to utalentowani wokaliści.

Na początku uroczystości objaśniła założenia przedsięwzięcia:

„Pomysł utworzenia Galerii Młodych Talentów powstał w 2006r. i spotkał się z aprobatą dyrekcji szkoły i uczniów. Każdego roku odbywa się tego typu spotkanie i każdego roku do grona członków Galerii dołączają nowi artystycznie uzdolnieni uczniowie. Galeria Młodych Talentów to sposób na promowanie uczniów, wspieranie rozwoju, motywowanie do działania, dowartościowanie, możliwość zaprezentowania się na forum szkoły, to jednocześnie wyszukiwanie „najcenniejszych perełek”, młodych ludzi niezwykle wrażliwych na muzykę, bądź potrafiących uchwycić w obrazie ulotne chwile. Zwykle są to uczniowie posiadający talenty plastyczne. W szkole organizujemy wystawy ich prac, które eksponowane są na korytarzach szkoły, duża ich część znajduje się na klatce schodowej. Temu wydarzeniu towarzyszy uroczyste otwarcie i spotkanie w podobnym jak dzisiaj gronie.       W tym roku zaprosiłam do Galerii uczniów śpiewających: Paulinę Lekan, Magdę Koman i Wojciecha Ziemichóda. Zachwycamy się ich śpiewem w naszej szkole od wielu lat. Chcemy im podziękować za wszystkie chwile wzruszenia, jakich nam dostarczyli. Za chwilę zaprezentują się na naszej scenie i opowiedzą słowami piosenek historie zwyczajnych ludzi. Przenieśmy się na jakiś czas do kawiarni, jakich wiele w miastach i miasteczkach”- dodała organizatorka spotkania.

Koncert był podzielony na trzy części. Pierwsza miała charakter widowiska słowno-muzycznego o procesie powstawania tekstów popularnych piosenek, inspirowanych różnymi sytuacjami w życiu, a rozgrywającymi się w klimacie kawiarenki. Uczniowie z różnych klas liceum pokazali na scenie poważne i wzruszające, a także radosne i niebywale smutne sytuacje różnych ludzi, będące tłem do wykonywanych przez trójkę młodych wokalistów piosenek z repertuaru m.in.: Ireny Jarockiej, Czesława Niemena czy zespołu Dżem. Odtworzono niezwykle realistyczny klimat kawiarni, w której również widzowie mogli poczuć się uczestnikami wydarzenia, otrzymując słodki poczęstunek. Gwiazdami programu byli: Paulina- dzisiaj już absolwentka tutejszego gimnazjum i liceum, Magda i Wojtek – obecnie uczniowie klas maturalnych. Zaprezentowali się publiczności w starannie dobranym repertuarze, dzięki któremu podkreślili swoje umiejętności wokalne, wywołując aplauz i wzruszenie widzów. Występującym towarzyszyła galeria zdjęć dobranych do treści utworów.

W drugiej części odbyła się prezentacja utalentowanych uczniów. Pani Alina Dzido prowadziła rozmowy z trójką wokalistów, pokazując kolejne etapy ich kształcenia muzycznego. Zdjęcia wzruszały, zwłaszcza rodziców i przyjaciół, którzy zapewne pamiętali różne momenty w życiu Magdy, Pauliny czy Wojtka. Ta część, bardzo osobista, wprowadziła ciepły i serdeczny nastrój.

Najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie przez dyrektora Mariana Klechę pamiątkowych statuetek dla wokalistów, które są symbolami uznania i podziękowania za uświetnianie wielu szkolnych uroczystości. Statuetki corocznie funduje Uczniowski Fundusz Oświaty, a wykonuje pan Zbigniew Taczała.

Następnie dyrektor Jolanta Rycyk wręczyła uczniom pamiątkowe albumy. Tę część zakończyły ciepłe słowa dyrektora Mariana Klechy pod adresem rodziców Magdy, Wojtka i Pauliny, a także podziękowania dla nauczycieli z liceum i MDK, którzy pomagali młodym wokalistom w rozwijaniu i prezentacji ich talentu. Na zakończenie wszyscy wykonawcy podziękowali publiczności za przybycie, a Magda Koman zaprezentowała piosenkę z repertuaru Edyty Geppert „Kocham cię życie”. Podsumowaniem wieczoru były: życzenia, wspólne zdjęcia i gratulacje przyjaciół dla utalentowanych młodych ludzi. W przyszłym roku kolejna dziesiąta edycja Galerii Młodych Talentów.

W tym przedsięwzięciu artystycznym uczestniczyli: Marcin Sawicki, Benedykt Król, Damian Chołyst, Piotr Jamroz, Katarzyna Żółw, Paulina Paluch, Wiktoria Bodys, Stanisław Zań, Paweł Niemiec, Maja Ksiądz, Arkadiusz Kniaź, Piotr Padjasek, Bartłomiej Małek, Angelika Oleszczak, Michalina Lipińska. Scenografia: Kamila Kostrubiec, Marta Sołoducha, Dominika Cieplak, Katarzyna Sołoducha. Obsługa techniczna: Rafał Nizio, Paweł Świerszcz. Scenariusz i reżyseria: Alina Dzido, Barbara Chołyst.

Zapewne w przyszłym roku szkolnym kolejni utalentowani uczniowie naszej szkoły zostaną zaproszeni do Galerii Młodych Talentów, by za ich działania artystyczne mogli otrzymać pamiątkowe statuetki.