27 października 2015 – Niezwykła noc w bibliotece szkolnej

DSC02528„Noc w Bibliotece”to wyjątkowe wydarzenie, jakie dla uczniów naszego liceum, zorganizowali nauczyciele bibliotekarze.

Podczas imprezy 20-osobowa grupa młodzieży z klas pierwszych i drugich liceum spędziła całą noc z 23 na 24 października 201 5 roku w niezwykłej scenografii czytelni biblioteki. Zamiast stolików i krzesełek – materace i śpiwory, zamiast świetlówek – lampki nocne i tylko pozostały niezmienne – książki w rękach młodych czytelników, bo to właśnie one były głównym motywem spotkania.

Uczestnicy nocnego spotkania prezentowali swoje ulubione książki, dzielili się doświadczeniami literackimi, a także poznawali nowości zakupione w ostatnim czasie do biblioteki szkolnej. Rozmawiali na temat miejsca książek w życiu młodych ludzi, zastanawiali się jak zachęcić swoich rówieśników do czytania. Słuchali fragmentów utworu „Złodziejka książek” i z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli ekranizację tej książki w reżyserii Briana Percivalla, po której dzielili się wrażeniami i długo dyskutowali na temat bohaterów oraz wielu poruszanych tam zagadnień. W tej części nocy udział wzięli również uczniowie ze Szkolnego Klubu Filmowego wraz z opiekunami.

Uczniowie mieli także możliwość wysłuchania słuchowiska Teatru Polskiego Radia pt. „Alchemik” w adaptacji radiowej Elżbiety Łukomskiej, zrealizowanego na podstawie utworu Paula Coelho pod tym samym tytułem. Powieść od lat utrzymuje się na światowych listach bestsellerów i określana jest mianem kultowej obok takich dzieł jak: „Mały Książę” czy „Buszujący w zbożu”.

W czasie spotkania młodzież z chęcią oraz dużym zaangażowaniem brała udział w zabawach, konkursach i quizach wiedzy. W sobotę rano, na zakończenie niezwykłej nocy z książką, wszyscy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w imprezie.

Wyjątkowy czas, niepowtarzalna atmosfera i mnóstwo wrażeń na długo zapadną w pamięci młodych czytelników i na pewno zachęcą do udziału w podobnych projektach.

„Noc w bibliotece” odbyła się z inicjatywy i według scenariusza opracowanego przez panią Annę Dobraczyńską – nauczyciela bibliotekarza i nauczyciela grafiki komputerowej, przy pomocy pani Jadwigi Oleszek i pani Elżbiety Ciryt – nauczycieli bibliotekarzy.

Ta oryginalna impreza promująca biblioteki szkolne i czytelnictwo jest jedną z wielu organizowanych przez naszą bibliotekę szkolną w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2015.