27 maja 2015 – Z wizytą w stolicy Niemiec

DSCF1254

W dniach 21-24 maja 33 uczniów naszej szkoły wraz ze swoimi opiekunami udało się na szkolną wycieczkę do stolicy Niemiec – Berlina. Ta prawie 3,5 milionowa metropolia położona ok. 90 km od polskiej granicy bogata jest w niepowtarzalne zabytki, piękne place i bulwary, liczne atrakcje kulturalne oraz światowej sławy muzea. Podczas dwóch dni uczniowie nie zobaczyli wprawdzie całego miasta, ale zwiedzanie Berlina własnym autokarem z przewodnikiem umożliwiło poznanie Berlina „w pigułce” oraz odwiedzenie tych miejsc, które są najważniejsze i najpiękniejsze.

Po trudach wielogodzinnej podróży uczniowie zameldowali się w hotelu „Park” w Rzepinie, będącym bazą wypadową podczas 2 pełnych wrażeń dni w Berlinie.

Swoją berlińską przygodę uczestnicy rozpoczęli od wizyty w stolicy landu Brandenburgia – Poczdamie. To znane z historii miasto przed ok. 300 laty przeobraziło się w jedno z najokazalszych miast-rezydencji Europy, konkurujące z francuskim Wersalem. Pruscy królowie urzeczywistnili w Poczdamie i jego okolicach swoje barokowe marzenie: zapierający dech w piersiach unikalny kompleks pałacowo-parkowy, który od 1990 jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Punktem kulminacyjnym tej części wycieczki było zwiedzanie pałacu Sans Soussi.

W dalszej części dnia grupa śledziła tragiczne losy podzielonego miasta, historię Muru Berlińskiego, dyktatury i zimnej wojny, czyli burzliwe losy Berlina w XX wieku. Zwiedzanie objęło trasę prowadzącą wzdłuż najważniejszych zabytków i miejsc widzianych z okien autokaru, kilka przystanków na zrobienie zdjęć i spacery w najważniejszych miejscach centralnego Berlina, gdzie do roku 1989 przebiegał Mur.

Podzielił on w 1961 roku miasto na 28 lat i pozostawił po sobie widoczne do dzisiaj różnice oraz ślady, aczkolwiek samego Muru pozostało już dzisiaj niewiele. Brama Brandenburska, dzielnica rządowa z Reichstagiem, pomnik holokaustu oraz przebudowany Plac Poczdamski z dominującym nad architekturą miasta budynkiem Sony Center pozwoliły zagospodarować tereny spustoszone wieloletnią obecnością Muru.

Historyczny Berlin: dzielnica Nikolaiviertel, Katedra Berlińska, aleja Unter den Linden oraz przede wszystkim Wyspa Muzealna zdominowały przedpołudniowy program drugiego dnia berlińskiej wycieczki.  Berlińska Wyspa Muzeów na rzece Szprewa uważana jest za jeden z najważniejszych zespołów muzealnych na świecie, te 5 obiektów muzealnych tworzy wyjątkowy zespół architektoniczny, na zwiedzenie którego potrzeba kilku dni. Grupa zwiedziła 2 najważniejsze: Nowe Muzeum oraz Muzeum Pergamońskie. W 1999 roku kompleks uznano za wyjątkowy w skali światowej pod względem architektonicznym i kulturowym, dzięki czemu stanowi on część dziedzictwa UNESCO.

Plac Aleksandra (Alexanderplatz) z liczącą 368m wieżą telewizyjną był miejscem, w którym grupa miała możliwość odpoczynku, zakupienia pamiątek oraz spróbowania słynnej berlińskiej kiełbasy „currywurst”.

Popołudniowa część upłynęła na zwiedzaniu dawnego Berlina Zachodniego. Grupa zwiedziła bulwar handlowy Ku’Damm, kościół Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, okolice ogrodu zoologicznego i dworca Zoo oraz legendarny dom towarowy KaDeWe. Zwieńczeniem berlińskiego pobytu była wizyta na Stadionie Olimpijskim, areny tegorocznego finału Ligi Mistrzów.

Pełni wrażej uczestnicy powrócili do Biłgoraja w niedzielny wieczór. Wyjazd dostarczył niezapomnianych wrażej oraz pozwolił zintegrować społeczność naszej szkoły.