24 maja 2016 – Profilaktyka chorób nowotworowych

IMG_20160521_104441W sobotę, 21 maja 2016 roku grupa uczniów z klas pierwszych i drugich liceum o profilu medycznym (I H, II i oraz II J) miała okazję odwiedzić Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, jak również zapoznać się z nowoczesnymi metodami leczenia i profilaktyki chorób nowotworowych. Oto krótka relacja:

Wizytę w Centrum rozpoczęliśmy od Oddziału Radioterapii, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć specjalistyczny sprzęt oraz badanie wykonywane z perspektywy pacjenta. Kolejnym etapem wyjazdu był Zakład Brachyterapii, następnie Poradnia i Oddział Ginekologii Onkologicznej. Tam, oprócz nowoczesnego sprzętu do diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych, obejrzeliśmy (na podstawie modeli)  zdrowe i zmienione chorobowo organy ludzkiego ciała. Uzyskaliśmy ponadto fachową wiedzę na temat charakterystyki nowotworów i profilaktyki chorób. Po ciekawej prezentacji każdy z uczestników mógł wykonać niektóre badania, np. pomiar ciśnienia, badanie cukru czy sprawdzić wskaźnik BMI. Troje uczestników wzięło udział w quizie z nagrodami. Wszyscy otrzymaliśmy publikacje Ministerstwa Zdrowia: „Europejski kodeks walki z rakiem” oraz „Kodeks zdrowego życia”.

Możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej była dla nas bardzo ciekawym i wartościowym doświadczeniem, a uzyskane tam informacje z pewnością wykorzystamy w profilaktyce chorób nowotworowych.

Naszymi opiekunami byli wychowawcy: klasy I H – pani Bożena Oleszek oraz klasy II i – pani Bożena Szczypa.

Dominika Oleszek kl. II i