22 października 2017 – Z wizytą w Brukseli

W dniach 13 – 17 października 2017 r. czworo uczniów naszej szkoły: Diana Dziduch, Magda Łysiak, Kinga Okoń oraz Michał Wąsik pod opieką pani Małgorzaty Osińskiej, nauczycielki języka francuskiego, wzięło udział w wycieczce do Brukseli zorganizowanej przez Biuro Poselskie pana prof. Kazimierza Ujazdowskiego. Wyjazd był nagrodą dla uczniów za bardzo dobre wyniki z języka francuskiego i pracę na rzecz szkoły, a jego celami: wizyta w Parlamencie Europejskim, zwiedzanie zabytków i ciekawych miejsc w Belgii oraz doskonalenie języka francuskiego. Pomocą przy organizacji wyjazdu wsparła uczestników wyjazdu pani poseł Agata Borowiec, dzięki czemu znaleźli się wśród wielu gości z różnych miast województwa dolnośląskiego.

W Belgii uczniowie zwiedzili Brukselę, Brugię a także Antwerpię. W stolicy zobaczyli m.in. Grand Place z Ratuszem, Manneken Pis – słynną fontannę, będącą symbolem Brukseli, Pałac Sprawiedliwości, Pałac Królewski oraz Park Brukselski. Znaleźli też czas na zakup pamiątek i belgijskiej czekolady. Czas spędzony w mieście dał młodzieży możliwość praktycznego sprawdzenia umiejętności posługiwania się językiem francuskim oraz angielskim. Drugiego dnia mieli okazję zwiedzić Brugię nazywaną drugą Wenecją, przepiękne miasteczko położone we Flandrii, gdzie zobaczyli piękny rynek z gotyckim ratuszem. Dzięki małym mostkom, kanałom i łabędziom Brugia jest romantycznym i pełnym uroku miastem. Tego dnia odwiedzili też najciekawsze miejsca w Antwerpii: Wielki Plac, pomnik i Dom Rubensa, Katedrę Najświętszej Marii Panny (jedną z najwyższych na świecie!), przepiękny dworzec kolejowy i ulicę diamentów.

Ostatniego dnia, w Parlamencie Europejskim uczestników wyjazdów  przyjął  poseł   Kazimierz  Ujazdowski, który opowiedział o swojej pracy i  strukturze UE  a także chętnie odpowiadał na zadawane mu pytania. Każdy z uczestników otrzymał od posła upominek.

Wyjazd miał charakter edukacyjny, pogłębił  wiedzę uczniów o Unii Europejskiej, historii oraz historii sztuki. Dzięki pobytowi w Brukseli mogli poszerzyć swoje zainteresowania w miłej i życzliwej atmosferze. Z pewnością doświadczenia i wrażenia pozostaną na długo w pamięci uczestników wyjazdu, a w szczególności pobyt w Parlamencie Europejskim i obcowanie z wyjątkową architekturą i sztuką.