21 marca 2016 – „Zakochać się w Jezusie”

DSC_0004

„Zakochać się w Jezusie” – pod takim hasłem odbyły się rekolekcje wielkopostne w naszej szkole w dniach od 16 do 18 marca 2016r.

Od kilku lat Proboszcz parafii Św. Jerzego Ks. Stanisław Budzyński zaprasza ciekawych ludzi, którzy na spotkaniach w szkole dzielą się z nami świadectwem własnego życia i wiary.

W tym roku gościem i prowadzącym rekolekcyjne spotkania był Ks. Marek Bałwas, kapłan diecezji włocławskiej.

W lutym 2003 roku w wyniku wypadku samochodowego Ks. Marek złamał kręgosłup. Od tego czasu jeździ na wózku inwalidzkim. Cierpienie jest nieodłącznym towarzyszem jego życia. Mówi, że właściwie tylko kiedy śpi, nie cierpi.

Jakie pytania stawiają Bogu zwykle ludzie w takich sytuacjach? Dlaczego? Dlaczego ja? Ksiądz Marek: „Pomyślałem sobie – trudno, widocznie tak ma być. Pan Bóg ma w tym jakiś plan dla mnie. Niech mnie nikt nie pyta jaki plan, bo sam tego nie wiem jeszcze…”.

Sprawuje Eucharystię, spowiada, prowadzi rekolekcje. „Tym, co pomaga mi żyć, jest modlitwa i uśmiech” – mówi, i tę pogodę ducha mogliśmy podziwiać na własne oczy.

Kapłaństwo, także to na wózku, jest perłą, która kryje wielki dar zbliżania ludzi do Boga”- to słowa Księdza Marka, w których odnalazł swoją drogę.

A nasza droga życia? Co w nas zostało z tych spotkań?

Uczył, że prawdziwa miłość nie jest łatwa, ale możliwa a zakochanie, to jeszcze nie miłość. Zachęcał do życia w czystości i do troski o własną godność. Przekonywał, że warto myśleć o sobie jako o „Bożej księżniczce lub Bożym księciu” i przez czystość dobrze przygotować się do sakramentu małżeństwa.

Mówił, że trzeba się zatroszczyć o własne życie, żeby go nie przegapić, nie przegrać, nie przespać, odkładając na później to, co w nim najważniejsze: „Najgorsza rzecz, jaką można w życiu usłyszeć to: „za późno”.

 

Przypomniał, że nie jest łatwo iść za Jezusem, ale tylko życie w relacji z Nim ma sens. I w jakimkolwiek miejscu życia jesteśmy dzisiaj- zawsze możemy wrócić, bo On czeka. Decyzja należy jednak do nas i nikt jej za nas nie podejmie.

 „Dzisiaj jest pierwszy dzień z całej reszty twojego życia”.

No to w drogę…

Małgorzata Polańska