21 lutego 2017 – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego 2017 roku w auli naszej szkoły uczniowie liceum i gimnazjum obchodzili Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Licealiści przygotowali prezentacje multimedialne zawierające różne ciekawostki z języka polskiego, wymieniali wyrazy kłopotliwe dla obcokrajowców, podkreślali najczęściej popełniane błędy językowe i poruszali inne ważne zagadnienia dotyczące naszego ojczystego języka. Gimnazjaliści przygotowali scenki teatralne zachęcające do czytania wybranych książek polskich autorów: Małgorzaty Musierowicz oraz Andrzeja Sapkowskiego. Uczniowie oglądali także krótki film, na podstawie którego mogli się zorientować, jak trudno jest mówić poprawnie po polsku i które wyrazy sprawiają najwięcej kłopotów.

Święto zostało wpisane do kalendarza imprez szkolnych i organizatorzy dbają o to, aby każdego roku jego obchody miały różnorodny i niepowtarzalny charakter.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest na świecie od 1999 roku. Został ustanowiony przez UNESCO w celu wskazania różnorodności językowej świata, podkreślenia rangi języka dla tożsamości każdego narodu oraz zwrócenia uwagi na języki zagrożone zaniknięciem.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole przygotowali nauczyciele bibliotekarze: pani Elżbieta Ciryt i pani Jadwiga Oleszek.