2 stycznia 2015 – Warto przeczytać

Warto przeczytać

Przerwa świąteczna jest w tym roku wyjątkowo długa, dlatego też zachęcamy do odwiedzenia biblioteki i przeczytania ciekawych oraz wartościowych książek, niektóre z nich tematycznie związane są właśnie ze świętami.

– Chłopak na gwiazdkę, autor: Kate Brian

Książka opowiada o Lili, siedemnastoletniej dziewczynie, która kilka dni przed świętami postanawia urządzić imprezę roku. Jednak plany psuje jej młodszy brat Cooper, który o wszystkim informuje rodziców. Dziewczyna w akcie zemsty podsuwa mu ulotkę z informacją o globalnym ociepleniu. Zaniepokojony chłopczyk wraz ze swoim przyjacielem Tylerem postanawia wyruszyć na biegun północny, by ostrzec Mikołaja. Lila musi odnaleźć swojego brata przed powrotem rodziców, a towarzyszem tego pościgu będzie jej były chłopak – Beau. Mimo nienawiści, jaką Lila żywi do niego, podczas podróży coś zaczyna się zmieniać. Czy Lila zrozumie, jaki prezent w tym roku ofiaruje jej los?

Papierowe miasta, autor: John Green

Bohaterem książki jest osiemnastoletni Quentin, od dzieciństwa zauroczony swoją sąsiadką Margo Roth Spiegelman, która jest szkolną „gwiazdą”, słynącą z buntowniczej postawy i ekstrawaganckiego zachowania. Oboje nie rozmawiają ze sobą od bardzo dawna, jednak pewnej nocy dziewczyna, w charakterystycznym przebraniu, prosi chłopaka o pomoc przy zrealizowaniu planu zemsty na byłym chłopaku i wszystkich innych osobach, które ją zawiodły. Gdy ich całonocna wyprawa dobiega końca i nastaje nowy dzień, Quentin przychodzi do szkoły i dowiaduje się, że zagadkowa Margo w tajemniczych okolicznościach zniknęła. Chłopak wkrótce odkrywa, że zostawiła dla niego pewne wskazówki. Podążając jej urywanym śladem, w miarę zbliżania się do celu, odkrywa zupełnie inną Margo niż tę, którą kochał i znał dotychczas.

W śnieżną noc, autorzy: Maureen Johnson, John Green, Lauren Myracle

Książka składa się z trzech opowiadań, napisanych przez różnych autorów, mimo to łączy je czas i miejsce akcji. Akcja powieści rozgrywa się w Wigilię w miasteczku Gracetown, które kompletnie zasypuje śnieg. Z początku może i wygląda to malowniczo, ale bardzo komplikuje życie. Nikt nie spodziewa się, że przedzieranie się przez zaspy samochodem rodziców, niespodziewana kąpiel w przerębli albo inne niewiarygodne zimowe historie mogą prowadzić do spotkania z miłością. Jednak w święta wszystko może się zdarzyć…

Dziennik bulimiczki, autor: Brigitte Kolloch

Iza – główna bohaterka postanawia schudnąć parę kilogramów, by wyglądać atrakcyjniej. Tym bardziej, że jej mama i siostra mają idealne figury i często nadwaga dziewczyny jest przez nie złośliwie komentowana. W końcu Iza pod wpływem kpin siostry i mało dyskretnych uwag matki popada w bulimię. Chorobę potęgują jeszcze inne kłopoty rodzinne, z którymi sobie nie radzi. Na początku stosuje ścisłą dietę, z czasem przestaje jeść. Po pewnym czasie wpada w błędny krąg nagłych ataków obżarstwa i głodu. Wchodzi w konflikt z prawem. Dopiero reakcja babci daje cień szansy na walkę z chorobą i powrót do normalności.

 ZNAK