2 kwietnia 2019 – Nasi uczniowie w Hiszpanii w ramach projektu Erasmus+

W dniach 23-30 marca 2019 roku młodzież naszej szkoły przebywała w hiszpańskiej miejscowości Villafranca de los Barros. Uczniowie uczestniczyli w projekcie Erasmus Plus pt. LEAD – Learning, Experiencing and Awareness of the Diversity (Nauka, Doświadczenie i Świadomość Różnorodności) realizowanym wspólnie z uczniami ze szkół w Hiszpanii, Włoszech i Bułgarii.

Pierwsza wizyta gości miała miejsce w naszej szkole w 2017 roku, w kolejnych latach uczniowie spotykali się w Bułgarii i we Włoszech. Zwieńczeniem wspólnej pracy nad zadaniami projektowymi był pobyt w Hiszpanii, podczas którego każda z grup przygotowywała prezentację dotyczącą imigracji i emigracji na terenie Europy. Uzasadniając swoje stanowisko, uczniowie z poszczególnych krajów mieli okazję przedstawić swoje poglądy na ten temat.

Wizyta w Hiszpanii była dla młodzieży niezapomnianym przeżyciem. Tydzień obfitował w liczne atrakcje, a piękna pogoda sprzyjała wycieczkom. W Sewilli uczniowie podziwiali Alkazar – mauretański pałac królewski oraz otaczające go ogrody, Plac Hiszpański powstały na potrzeby Wystawy Iberyjskoamerykańskiej w 1929 roku oraz Katedrę Najświętszej Marii Panny i Giraldę – dzwonnicę osadzoną na dawnym minarecie.

Uczniowie zwiedzili również wiele innych miast. W Meridzie mieli okazję obejrzeć amfiteatr z czasów starożytnych Rzymian, w Cáceres  podziwiali kompleks budynków wraz z Casa del Sol i Plaza de Santa Maria, a w Elvas w Portugalii –  Forte da Graça, fort dawniej strzegący granicy.

Ciekawe propozycje na spędzenie czasu przygotowano dla młodzieży w Villafranca. W szkole uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych m. in. w laboratorium chemicznym oraz w pracowni informatyki i robotyki. Duże zainteresowanie młodych ludzi wzbudziło interaktywne Muzeum Historyczno-Etnograficzne. Uczestnicy projektu mieli także okazję spotkać się z burmistrzem miasta.

Największą atrakcją na zakończenie pobytu w Hiszpanii był wieczór kultury hiszpańskiej, podczas którego uczniowie liceum Meléndez Valdés zaprezentowali tańce ludowe, nowoczesne i pokaz śpiewu flamenco, a także przygotowali tradycyjne potrawy i przekąski dla gości.

W dzień wyjazdu nie obyło się bez łez, wszyscy uczestnicy projektu z pewnością na zawsze zapamiętają tę niesamowitą przygodę, dzięki której zyskali nowe znajomości i doświadczenia.

Opiekę nad młodzież sprawowali nauczyciele: pani Bożena Sidor i pani Ewa Papierz.