2 czerwca 2022 – Wycieczka do Krakowa i Oświęcimia

Kolejna grupa naszej młodzieży wzięła udział w dwudniowej wycieczce edukacyjnej. Tym razem licealiści z klas I C i I D zwiedzali Kraków oraz Oświęcim. W dawnej stolicy Polski, podczas spaceru z przewodnikiem po dzielnicy Kazimierz, zostali zapoznani z wielokulturowością przedwojennego miasta. Na krakowskim Zabłociu w budynku administracyjnym dawnej fabryki naczyń emaliowanych uczniowie poznali Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, stanowiącą obecnie Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Historia fabryki i jej właściciela, który podczas II wojny światowej uratował ponad 1100 osób, została opisana m. in. w filmie w reżyserii Stevena Spielberga pt. „Lista Schindlera”. Podczas pobytu w mieście królów polskich młodzież miała okazję podziwiać Stare Miasto, które o tej porze roku jest wyjątkowo ładne, a także zwiedzić Podziemia Rynku Głównego w Krakowie – jednego z najnowocześniejszych i najnowszych muzeów miasta.

Kolejny dzień upłynął na zwiedzaniu Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, największego byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, utworzonego z inicjatywy więźniów KL Auschwitz w 1947 roku. Zachowane obiekty – budynki dla więźniów, baraki, komory gazowe, a także liczne dokumenty – zdjęcia i listy oraz pamiątki po ludziach różnych narodowości, którzy zginęli w obozie, wywarły na licealistach duże wrażenie. Dla naszej młodzieży była to niezapomniana lekcja.

Wycieczka podobała się uczniom, zwiedzili wiele ciekawych zabytków, uczestniczyli w zajęciach plenerowych z historii oraz bardziej się ze sobą zintegrowali.

Opiekę nad młodzieżą sprawowali wychowawcy: pani Barbara Zielińska (I D) i pani Izabela Żukowska (I C) oraz pani Jadwiga Oleszek.