16 grudnia 2014 – Podsumowanie projektu edukacyjnego…

IMG_9387

Podsumowanie projektu edukacyjnego „Odkrywamy historię, czyli śladami pamięci Żydów biłgorajskich”

12 XII 2014 r. w auli naszej szkoły odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego pt. „Odkrywamy historię, czyli śladami pamięci Żydów biłgorajskich” realizowanego przez klasę I D w ramach programu „Szkoła Dialogu”.

Społeczność uczniowska miała okazję zapoznać się z przedsięwzięciami zrealizowanymi w czasie trwania projektu.

Podsumowanie rozpoczął tradycyjny taniec żydowski, a potem była prezentacja o Szabasie i kuchni żydowskiej. Nie obyło się również bez wzmianki o człowieku, który rozsławił Biłgoraj na cały świat, – czyli o Isaacu Bashevisie Singerze. Przedstawiono ciekawą prezentację, która przybliżyła sylwetkę tego, związanego z Biłgorajem, laureata literackiej Nagrody Nobla.

Były jeszcze opowieści i zdjęcia o warsztatach prowadzonych przez trenerów Forum Dialogu, o sprzątaniu cmentarza żydowskiego przy ul. Konopnickiej, o ankiecie wśród gimnazjalistów na temat biłgorajskich Żydów i wreszcie film nakręcony przez uczniów kl. II A Michała Dolinę i Mateusza Małka, będący zapisem gry miejskiej po miejscach związanych z przedwojenną, żydowską historią miasta.

Na koniec prowadzące uroczystość Agnieszka Ulidowska i Klaudia Dajnowska podziękowały pani prof. Renacie Krzesińskiej, koordynatorce projektu, za pomoc i wsparcie.

Realizowany przez klasę I D projekt bierze udział w ogólnopolskim konkursie, którego rozstrzygnięcie odbędzie się w styczniu 2015 r.