14 marca 2020 – Spotkanie z podróżnikiem

Dnia 5. marca 2020 r. w auli szkoły odbyło się spotkanie z podróżnikiem z grupy „Trzask”. Pan Grzegorz Chachura przybliżył uczniom krajobraz Kenii- jednego z afrykańskich krajów leżących na równiku.

Swoją opowieść podróżnik zaczął od wylotu z Wiednia i dotarciu  do Nairobi- stolicy Kenii. Następnie przemieścił się do oddalonej o 500 km Mombasy. Tam zetknął się z kulturą i językiem suahili. Mówiąc o Mombasie pan Grzegorz nie mógł pominąć tego, że znajduje się w niej największy port w Kenii- Klindini.

 Nie zabrakło również wspomnienia o nietypowych dla nas środkach transportu, takich jak tuk-tuki, czyli trójkołowe taksówki, czy też matatu- pojazd prywatnej komunikacji miejskiej w Nairobi. Wkrótce potem podróżnik wybrał się na safari do Parku Narodowego Masai Mara w Kenii. Safari jest udane, gdy ujrzy się wszystkie zwierzęta z tzw. „Wielkiej Piątki Afryki”, czyli słonia sawannowego, nosorożca czarnego, lwa, bawoła afrykańskiego i lamparta, które pan Grzegorz zobaczył.

Podczas wyprawy podróżnik zapoznał się z członkami jednej z grup etnicznych- Masajami. Mężczyźni tego plemienia są najbardziej znani ze swojej rywalizacji w skakaniu. Młodzież mogła przymierzyć strój członka danej wspólnoty i poczuć się tak jak on.

Pan Grzegorz opowiedział również o dużej atrakcji turystycznej, jaką jest ośrodek dla osieroconych słoni w Nairobi. Jest to także dowód na to, że zmienia się polityka miejscowych władz, które coraz bardziej dbają o ochronę środowiska.

Podróżnik został nagrodzony gromkimi brawami. Tym akcentem zakończyło się spotkanie opatrzone wieloma ciekawymi zdjęciami, które przebiegło w miłej, żartobliwej atmosferze. Uczniowie mogli przekonać się, że Kenia jest krajem niezwykle bogatym w walory turystyczne, jak i przyrodnicze.

Spotkanie z podróżnikiem organizują nauczyciele geografii: p. B. Łokaj i p. W. Świerczyński.

Magdalena Sprysak kl. I Fp