13 marca 2015 – Konferencja metodyczna bibliotekarzy

DSC_8730

Po raz kolejny z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy LO im. ONZ w Biłgoraju: Anny Dobraczyńskiej, Jadwigi Oleszek, Elżbiety Ciryt i Heleny Oleszczak 11 marca 2015 roku odbyła się konferencja metodyczna nauczycieli bibliotekarzy powiatu biłgorajskiego. W tym roku honorowym gościem i jednocześnie prelegentem był dr hab. Piotr Tafiłowski, pracownik naukowy UMCS w Lublinie, który wygłosił bardzo ciekawy i inspirujący do pracy z książką wykład pt. „Kryminalna historia książki”, połączony z dyskusją. Następnym punktem konferencji było przedstawienie propozycji zajęć dla młodzieży w bibliotece szkolnej pt. „Książkowe Podchody”. Ta sprawdzona forma pracy z młodzieżą może być wykorzystana przy organizowaniu różnego rodzaju imprez szkolnych lub bibliotecznych. Podczas konferencji odbyła prezentacja programów autorskich realizowanych w bibliotece szkolnej LO im. ONZ w Biłgoraju: Programu zajęć biblioterapeutycznych oraz Programu Koła Literackiego. Dzięki kilkuletniej współpracy z wydawnictwem organizatorzy pozyskali czasopisma metodyczne „Biblioteka w Szkole” i „Świetlica w Szkole”.

W konferencji uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze z Biłgoraja, Biszczy, Frampola, Józefowa, Różańca i Tereszpola – Zaorendy. Obecni byli także dyrektorzy i pracownicy bibliotek, z którymi LO im. ONZ w Biłgoraju współpracuje od lat – Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu, a także Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju.

Konferencje metodyczne cieszą się dużym zainteresowaniem całego środowiska. Dzięki spotkaniom bibliotekarze mają możliwość lepszego poznania się i dyskusji na temat form i metod pracy z młodzieżą w bibliotekach szkolnych. Mogą podzielić się wiedzą i doświadczeniem, jak również porozmawiać na nurtujące tematy z zakresu oświaty. Organizatorzy dbają o to, aby program konferencji obejmował różnorodne zagadnienia i uwzględniał potrzeby bibliotekarzy różnych typów szkół.