12 lipca 2022 – Erasmus+ w Bułgarii

W dniach 2–9 lipca 2022 roku młodzież z naszego liceum przebywała w bułgarskim mieście Burgas, gdzie uczestniczyła w realizacji międzynarodowego projektu Erasmus+ pod hasłem – „Future Cities – Smart and Sustainable Solutions”. Głównym celem współpracy było znalezienie inteligentnych i zrównoważonych rozwiązań dla ekologicznych problemów występujących w miastach na całym świecie. Uczestnicy z Bułgarii, Grecji, Polski, Rumunii i Słowacji w ramach projektu tworzyli ulotki propagujące ekologię, a także uczestniczyli w wycieczce na farmę permakultury, gdzie zapoznali się z naturalnymi metodami zwiększania plonów. Ponadto bułgarskie liceum przygotowało wykład dotyczący wykorzystania cyfrowego systemu inteligentnych rozwiązań IoT – „Internet of Things” („Internet Rzeczy”).

Podczas pobytu w Bułgarii uczniowie wzięli również udział w licznych wycieczkach. Zwiedzili między innymi jedno z najpiękniejszych miast bułgarskiego wybrzeża –  Sozopol, z mnóstwem zabytkowych budowli, przepiękną nadmorską promenadą i piaszczystą plażą. Uczestniczyli w rejsie po Morzu Czarnym, zwiedzili Wyspę św. Anastazji, zabytkowy klasztor i latarnię morską. W wolnym czasie korzystali z pięknej pogody, kąpali się w morzu oraz spacerowali po Burgas.

 Dzięki zaangażowaniu w projekt Erasmus+ licealiści znacznie poszerzyli swoją wiedzę na temat zagadnień ekologicznych, rozwinęli kompetencje językowe oraz nawiązali wiele nowych znajomości z rówieśnikami z innych państw.

Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele: pani Bożena Sidor i pani Barbara Beda.