12 kwietnia 2019 – Licealiści na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

Dnia 10 kwietnia 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Dniu Otwartym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W części oficjalnej, która odbyła się w Collegium Maius, zobaczyli Medyczny Stand-up czyli wystąpienia medyków-praktyków o pasji, życiu i nauce oraz najciekawszych momentach dnia codziennego. Uczniowie wzięli również udział w debacie „UMLUB i moja droga do celu…” będącej nieformalnym spotkaniem studentów, absolwentów i wykładowców Uniwersytetu Medycznego, którzy odbyli wspólną podróż w czasie i uczelnianej przestrzeni.

W holu Collegium Maius młodzież mogła także zobaczyć pokaz czynności ratunkowych i szkolenie z pierwszej pomocy, warsztaty z intubacji, naukę gipsowania, szycie chirurgiczne, oznaczanie grup krwi, wydruki kości w 3D, symulator ciąży, kosmetologiczną diagnozę skóry, kryminalistykę w pigułce oraz badanie na wykrywaczu kłamstw.

Dzięki współpracy naszego liceum z Uniwersytetem Medycznym uczniowie klasy medycznej dodatkowo mieli możliwość uczestniczenia w wyjątkowo ciekawych zajęciach warsztatowych. W Collegium Medicum w Katedrze i Zakładzie Fizjologii Człowieka licealiści podczas zajęć „Na tropie ukrytego cukru, czyli jak jeść, aby się najeść, ale nie utyć” dowiedzieli się, co przyczynia się do nadwagi oraz jak zdrowo się odżywiać. Z kolei ćwiczenia w Collegium Maximum z użyciem Symulatorów Odczuć Osób Starszych pozwoliły uczniom doświadczyć zmian zachodzących w organizmie człowieka po 65 roku życia i wykonać kilka prostych czynności jak np. codzienna toaleta, spacer i czytanie książki.

Udział w zajęciach pozwolił młodzieży poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności oraz poznać specyfikę i charakter zawodów medycznych.