10 grudnia 2019 – Licealiści pięknie czytali

Uczniowie klas pierwszych liceum mieli okazję zaprezentować swoje zdolności oraz umiejętności w zakresie czytania i głosowej interpretacji tekstu w Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania, który odbył się 9 grudnia 2019 roku w bibliotece szkolnej.

W tym roku młodzież zmierzyła się z twórczością Olgi Tokarczuk, laureatki wielu prestiżowych nagród, w tym najważniejszej dla  każdego pisarza – Literackiej Nagrody Nobla. Licealiści czytali przygotowane przez siebie fragmenty powieści: „Podróż ludzi Księgi”, „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Gra na wielu bębenkach”, „Ostatnie historie”, „Anna In w grobowcach świata”, „Bieguni”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Księgi Jakubowe” oraz „Opowiadania bizarne”.

Konkurs miał na celu przybliżenie twórczości polskiej noblistki, uwrażliwienie młodych ludzi na piękno słowa literackiego, pokazanie biblioteki jako miejsca odkrywania talentów młodzieży, a także promocję mody na czytanie. Jury, uwzględniając kryteria oceny: technikę czytania oraz stosowanie środków artystycznego wyrazu, postanowiło przyznać: I miejsce Karolinie Brzozowskiej z kl. I Fp, II miejsce Katarzynie Łokaj z kl. I Hp i III miejsce Katarzynie Grandzie z kl. I Gp.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Uczniowski Fundusz Oświaty, a wszyscy uczestnicy – pamiątkowe dyplomy.

Organizatorami konkursu byli nauczyciele bibliotekarze: pani Jadwiga Oleszek i pani Elżbieta Ciryt.