11 czerwca 2015 – Akcja krwiodawstwa w LO im. ONZ

IMG_5260

„To co robimy jest tylko kroplą w oceanie. Jednak, gdyby tej kropli zabrakło, ocean byłby o nią uboższy”

9 czerwca 2015 r. Szkolne Koło PCK działające przy LO im. ONZ w Biłgoraju we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz Zarządem Rejonowym PCK w Biłgoraju, po raz trzeci zorganizowało akcję honorowego oddawania krwi. Podobnie, jak w latach ubiegłych, akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, jednak barierą dla wielu był wiek poniżej 18 lat. Tylko uczniowie pełnoletni mogli podzielić się najcenniejszym darem – swoją krwią.

Do akcji przystąpiło ponad 60 osób, w tym także absolwenci LO im. ONZ, którzy łącznie oddali około 15 litrów krwi. Wszyscy chętni, po wypełnieniu deklaracji i oddaniu próbki krwi do analizy ogólnej, musieli przejść badania lekarskie. Większość kandydatów została zakwalifikowana do potencjalnych dawców, jednak niektórzy ze względu na różne niedyspozycje organizmu (obniżone ciśnienie krwi, lekkie przeziębienie i inne przeciwwskazania) będą musieli poczekać. Wszyscy, którzy oddali krew otrzymali legitymację honorowego krwiodawcy oraz ekwiwalent w postaci czekolad, batonów i soków owocowych. Akcję wsparł pan Krzysztof Gałka, właściciel Zakładu Piekarniczo-Cukierniczego w Biłgoraju.

Akcje honorowego krwiodawstwa w LO im. ONZ w Biłgoraju z roku na rok stają się coraz bardziej popularne wśród młodzieży. Jest to wynik większej świadomości społecznej, jeżeli chodzi o możliwość ratowania ludzkiego życia. Do udziału w akcjach poboru krwi i rejestracji w bazie dawców szpiku kostnego, zachęcają również lekarze z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, którzy rokrocznie przybywają na spotkania z młodzieżą liceum.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy oddali krew, a szczególnie absolwentom LO im. ONZ w Biłgoraju. Wyrażają nadzieję, że organizowana akcja na stałe wpisze się w kalendarz ważnych wydarzeń szkolnych wspierających ludzi potrzebujących.

Koordynatorem akcji była pani Izabela Skakuj, opiekun Szkolnego Koła PCK.